STARTUJE WAWA DESIGN FESTIWAL

MAR

WARSZAWA 26.8.2013

DESIGN LUDZIE STYL ŻYCIA WYDARZENIA

Niemal 20 wystaw przygotowują organizatorzy Wawa Design Festiwalu, od ekspozycji prezentującej nowe białoruskie wzornictwo, poprzez projekty studenckie a na designie dla zwierząt kończąc. Różnorodność to bez wątpienia wielki atut wydarzenia, które przecież dopiero debiutuje.

Choć trudno w to uwierzyć, Warszawa jak dotąd nie miała własnego festiwalu poświęconego wzornictwu. Na szczęście w tym roku polska stolica przestaje być niechlubnym europejskim wyjątkiem i na kilkanaście dni zaprasza uczestników, by przyjrzeli się z bliska, co najciekawszego w ostatnich miesiącach wydarzyło się w krajowym projektowaniu, a także u naszych sąsiadów.

Pierwsza edycja festiwalu odbędzie się pod hasłem "Human". Organizatorzy zakładają, że tegoroczna edycja odpowie na potrzeby każdej grupy społecznej czy wiekowej. Stąd jedna z wystaw głównych - "Humanity", zostanie podzielona na dwie części: projekty dla starszych pokoleń (codzienne przedmioty dostosowane do potrzeb ludzi starszych), z których część stanowić będą obiekty kierowane do indywidualnego klienta, a część, to gotowe rozwiązania skierowane do masowego odbiorcy (domy opieki, przedszkola, przedszkola integracyjne, place zabaw). - Wystawa i program jej towarzyszący, prezentować będzie nie tylko gotowe rozwiązania przygotowane dla najstarszych odbiorców, ale jednocześnie, poprzez interaktywne prezentacje, organizatorzy pragną uświadomić dorosłym negatywny wymiar współczesnego konsumpcjonizmu - informują organizatorzy.

Na Wawa Design Festiwalu zagości wiele projektów z Białorusi. Ekspozycja "Białoruś. Ulica, której nie ma" to zamknięcie wschodniego cyklu, przygotowanego przez kuratorkę Ksenię Kaniewską - wcześniej prezentowała projekty z Ukrainy oraz Rosji podczas festiwali w Łodzi oraz Gdyni. Najnowsza, przygotowywana z myślą o warszawskim wydarzeniu wystawa stanie się pierwszą w Europie Zachodniej tak pełną prezentacją twórczości Białorusinów. - Wystawa pokazuje szerokie spektrum działalności Białorusinów, to projekt niezmiernie ważny w kontekście przewodniego hasła festiwalu - poprzez różne formy wypowiedzi: słowo pisane, muzykę, obiekt czy instalację, prezentuje bowiem zjawiska często kompletnie obce odbiorcy z Europy Zachodniej. Poszukiwanie owej "prawdziwej ulicy" to nic innego jak próba określenia miejsca współczesnej sztuki białoruskiej w europejskim nurcie - zapowiadają organizatorzy.

Podczas festiwalu Wawa Design Festiwal odbędzie się także finał trzeciej edycji polsko-białoruskiego Etno-projektu. Organizatorzy, zainspirowani rozwojem kierunku zwanego "etnodesignem", w ciągu kilku lat stworzyli unikatową płaszczyznę wzajemnej komunikacji i inspiracji opartej na designie czerpiącym wzory z tradycyjnej kultury ludowej Polski i Białorusi. W Warszawie pokażemy efekt tegorocznej niezwykłej podróży 16 młodych projektantów, grafików, architektów z obu krajów, których etnościeżka wiodła od Mińska, Homla i Brześcia, przez Podlasie i Kurpie do Warszawy.

W czasie festiwalu zostanie zaprezentowana również wystawa "The Way to Alta Roma", opowiadająca o pokazie mody białoruskiej projektantki mieszkającej w Polsce - Natashy Pavluchenko na Alta Roma. Narrację tej niezwykłej opowieści tworzą fotografie Emila Bilińskiego.

Warszawska publiczność będzie mogła zobaczyć także wystawę przygotowaną przez naszą redakcję: Design Alive Awards, opowiadającą o laureatach pierwszej edycji organizowanego przez nas konkursu.

Warto pamiętać też o innych festiwalowych wystawach. "Wielkopolska tradycja wzornictwa meblowego" opowie o ponad 6 dekadach wzornictwa z tego regionu, "Design dla zwierząt” zaprezentuje nie tylko animistyczne wątki w projektowaniu, ale także przedstawi obiekty powstałe z myślą o zwierzętach, "Projekt Warszawiak" to z kolei przegląd prac młodych projektantów mieszkających i tworzących w Warszawie.
W programie festiwalu znajdują się też m.in. wystawy "Dizajn dla konesera", "Resztki. Design ze śmietnika" czy "Dizajnskład".

Wawa Design Festiwal odbędzie się od 6 do 15 września w warszawskiej Soho Factory.

"Design Alive" jest patronem medialnym wydarzenia.

Więcej: www.wawadesign.eu

Wawa Design Festiwal odbędzie się od 6 do 15 września w warszawskiej Soho Factory. fot. Wojciech Trzcionka

Warszawska publiczność będzie mogła zobaczyć wystawę przygotowaną przez naszą redakcję: Design Alive Awards, opowiadającą o laureatach pierwszej edycji organizawanego przez nas konkursu. fot. Wojciech Trzcionka

W czasie festiwalu zostanie zaprezentowana również wystawa "The Way to Alta Roma", opowiadająca o pokazie mody białoruskiej projektantki mieszkającej w Polsce - Natashy Pavluchenko na Alta Roma. fot. Emil Biliński