ŚLĄSK ZJEDNOCZONY DESIGNEM

TEKST: MARCIN MOŃKA, ZDJĘCIA: BEATA MOŃKA, MARCIN MOŃKA

ŚLĄSK 6.6.2014

DESIGN WYDARZENIA

Od Wrocławia po Cieszyn, przez Opole, Dobrodzień, Katowice i Gliwice - przez cały czerwiec Śląsk żyje designem.

To pierwsza edycja ponadregionalnego projektowego "zjednoczenia sił". Przyłączyły się zarówno instytucje, firmy, ośrodki akademickie, instytuty, galeria, wreszcie - projektanci. Na inauguracyjnym spotkaniu w Dobrotece w Dobrodzieniu gościli także przedstawiciele wydarzeń i instytucji z innych regionów. - Witamy też przedstawicieli Śląska małopolskiego, Śląska wielkopolskiego i łódzkiego - żartował na inaugurację Jan Cegiełka z Dobroteki, współorganizator przedsięwzięcia. Bo skoro "Czerwiec..." ma potrwać przez cały miesiąc, to Śląsk rzeczywiście może być wszędzie, a przynajmniej w projektowym wymiarze.

Nikogo ze środowiska projektowego nie trzeba przekonywać, jak znacząco design może zmieniać rzeczywistość. Jednak Czerwiec Projektowy otwiera się na osoby, które niekoniecznie muszą być związane ze światem projektowym. Organizatorów interesuje przede wszystkim kontakt z człowiekiem, użytkownikiem, uczestnikiem życia we wspólnocie.

Kontakt z użytkownikiem to jedna z najważniejszych aktywności projektanta. Dlatego też podczas inauguracji nie tylko otwarto wystawę studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie - "Dyplomy na zamówienie", a chętni mogli porozmawiać z tegorocznymi absolwentkami Wydziału Form Przemysłowych. Krótki wykład na temat ikon śląskiego designu wygłosiła prof. Irma Kozina, autorka książki o słynnych, powstałych na Śląsku przedmiotach i obiektach. - Życzę państwu, aby sypnął na państwa deszcz Red Dotów, a ja miałabym szansę pisać kolejne książki - przyznawała z uśmiechem.

Nieprzypadkowo inauguracja odbyła się w Dobrotece - to w Dobrodzieniu od ponad 2 lat działa przestrzeń nie tylko showroomowa, ale również warsztatowa, a niebawem także laboratoryjna - pod koniec czerwca zostanie tam otwarte Laboratorium Apartament Przyszłości. A sam Dobrodzień to ponad 200 lat tradycji w wytwarzaniu mebli i zachowania technik rzemieślniczych.

Teraz przez cały miesiąc będą odbywać się wydarzenia w Zamku Cieszyn (m.in. gala konkursu "Śląska Rzecz”, "Letnia Akademia Gier"), Gliwicach, Katowicach (publiczna obrona dyplomów, Dobry Tydzień Projektanta), Opolu (wystawy i prezentacje grafik i animacji), Dobrodzieniu (plener rzeźbiarski, Apartament Przyszłości), Wrocławiu (Noc z designem, otwarte obrony prac dyplomowych, warsztaty dla dzieci, Dobry Tydzień projektanta).

Ogłoszono także konkurs "Sweet focia z dobrym designem". - Chcemy w ten sposób odczarować design, aby stawał się świadomym i społecznym zjawiskiem - przyznają organizatorzy. Aby wziąć w nim udział wystarczy sfotografować się z jednym z 38 obiektów w kilku miastach i przesłać do organizatorów.

Szczegóły na: www.czerwiecprojektowy.pl