SKANDYNAWIA W BRUKSELI

MAC

BRUKSELA 21.1.2013

ARCHITEKTURA LUDZIE MIEJSCA

Jeśli wybieracie się do stolicy Belgii i chcecie zobaczyć, co wyniknie z połączenia Art Nouveau ze skandynawskim stylem - proponujemy wizytę w Tenbosch House, zlokalizowanym w centrum Brukseli.

Tenbosch House to hotel, który tworzą dwie sąsiadujące ze sobą kamienice. Obie pochodzą z początku XX wieku, wybudowano je dla arystokratycznego rodu. Po ponad 100 latach, w 2008 roku kolejni właściciele kamienic (Cedric Meuris i Bernard Devaux) postanowili przekształcić je w hotel. Tego zadania podjęła się dwójka twórców: architekt Patrice Lemeret oraz projektant wnętrz Michel Penneman.

Obiekt znajdujący się na Rue Washington połączył w jedno spuściznę secesji z nieco późniejszym skandynawskim stylem, który dominuje we wnętrzach. Postawienie na wzory z Północy nie są dziełem przepadku - żona jednego z właścicieli pochodzi ze Skandynawii i jest zarazem wielbicielką wzornictwa z tej części Europy.

Każdy detal w hotelu pełni zarazem funkcje użytkowe ja i estetyczne. Wszystkie elementy wyposażenia, a więc meble, książki, dzieła sztuki czy dywany zostały bardzo starannie dobrane. Większość mebli to oryginalne wzory pochodzące z połowy XX wieku. To najczęściej projekty twórców takich jak Hans Wegner, Henning Poulsen, Bruno Mathsson i Finn Juhl.

Elementy wyposażenia wnętrz uzupełniają obrazy wiszące na ścianach - najczęściej możemy na nich podziwiać dzieła artystów pochodzących z Belgii.

Ceny za nocleg rozpoczynają się od 100 euro.

Tenbosch House - hotel w stolicy Belgii. fot. fot. Sergen Anton

Tenbosch House to hotel, który tworzą dwie sąsiadujące ze sobą kamienice. fot. fot. Sergen Anton

Wszystkie elementy wyposażenia, a więc meble, książki, dzieła sztuki czy dywany zostały bardzo starannie dobrane. fot. fot. Sergen Anton

Obiekt znajdujący się na Rue Washington połączył w jedno spuściznę secesji z nieco późniejszym skandynawskim stylem. fot. fot. Sergen Anton