SCHOOL OF FORM NA ŁDF. DO ROBOTY!

TEKST PROMOCYJNY

ŁÓDŹ 12.10.2016

DESIGN SOF WYDARZENIA

Podczas jubileuszowej, 10. edycji Łódź Design Festival, studenci School of Form, Katedry Wzornictwa Uniwersytetu SWPS, zaprezentują wyniki pracy z robotami KUKA i KAWASAKI. W Centrum festiwalowym, w budynku A0, od 13-23 października, przedstawią swoją próbę odpowiedzi na pytania czy robot może być rzemieślnikiem, gdzie skrywa się pierwiastek rękodzelniczego geniuszu i czy osiągnięcie perfekcji nie oznacza w tym przypadku destrukcji?

W ramach specjalności Industrial Design studenci doświadczają, że projektant może mieć znaczący wpływ na cały proces powstawania produktu czy rozwiązania, a nie tylko na finalny efekt. Jednocześnie, pracując z robotami przemysłowymi, zachęcani są do refleksji na temat zastępowania pracy człowieka pracą robota oraz do poszukiwania odpowiedzi na pytania związane z rozwojem robotów. Studenci 2. i 3. roku zmierzyli się z dwoma zadaniami projektowymi, które oscylowały na styku takich zagadnień jak rzemiosło, tradycja, nowe technologie czy robotyzacja przemysłu na świecie.

robot1

Pierwsze zadanie z cyklu "Do Roboty!" polegało na przełożeniu dowolnie wybranego rzemiosła – procesu wytwarzania materialnych obiektów z użyciem określonych metod i obsługiwanych ręcznie narzędzi, na język robota przemysłowego. Temat realizowany był przez kilkuosobowe grupy studentów. Każda z nich wybierała dowolne rzemiosło, które następnie analizowała, by wreszcie opisać je parametrami, zaprojektować narzędzie i nauczyć robota wykonywania wybranych działań. Część grup przeniosła rzemiosło w sposób dosłowny, a część interpretowała je i modyfikowała pod kątem możliwości jakie daje wykorzystanie robotów przemysłowych i specjalnie zaprojektowanych narzędzi.

Drugi temat, zrealizowany przy współpracy z Manufakturą w Bolesławcu, był niejako kontynuacja pracy projektowej związanej z rzemiosłem. Wyroby oraz metody produkcji ceramiki bolesławieckiej stanowiły inspiracje zarówno do sformułowania zagadnienia, jak i do wielowątkowych dyskusji na polu akademickim, których owocem jest zbiór tekstów z pogranicza antropologii, socjologii i filozofii. Zadaniem projektowym było opracowanie narzędzia, sposobu jego używania oraz wzorów graficznych wykonywanych przy użyciu zaprogramowanego robota przemysłowego. Studenci, podobnie jak w poprzednim zadaniu, realizowali je w kilkuosobowych grupach inspirując się tradycyjnym sposobem nakładania pigmentu na naczynia. Rezultatem są projekty, których charakter wizualny wynika ze sposobu wykorzystania robota jako narzędzia projektowo-produkcyjnego, a jednocześnie nawiązuje do tradycji naczyń Manufaktury w Bolesławcu.

Na wystawie zaprezentowane będą zarówno wykonane przez roboty obiekty, nagrania wideo dokumentujące proces jak i rozważania studentów. Podczas otwarcia i obu festiwalowych weekendów będzie można zobaczyć jak roboty radzą sobie z wybranymi zadaniami.

Więcej na: www.sof.edu.pl

robot2