POLSKI PLAKAT OBOK IKON DESIGNU W MUZEUM WIKTORII I ALBERTA

WOJCIECH TRZCIONKA, KORESPONDENCJA Z LONDYNU

LONDYN 20.10.2013

DESIGN MIEJSCA RZECZY WYDARZENIA

Polski plakat i polskie plakietki Solidarności znalazły się na stałej ekspozycji w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie na wystawie najsłynniejszych projektów powstałych na świecie od 1945 roku do dnia dzisiejszego. Prezentowane są pomiędzy największymi ikonami designu: fotelami Charles i Raya Eamesów, Pantonami, walkmanem Sony, czy radioodbiornikami Dietera Ramsa...

Wystawa prezentuje światowe wzornictwo (od krzeseł po iMaca) głównie przez pryzmat ważnego narzędzia odbudowy społecznej i gospodarczej po wojnie, szczególnie w zachodnich społeczeństwach. Pokazuje jak bardzo innowacyjni byli lub są pracujący po 1945 roku projektanci, którzy mimo iż czerpią ze zdobyczy technologicznych, to nie zapominają o dobrym rzemiośle. I tak, na wystawie oglądamy meble tworzone przez największe nazwiska światowego designu, ale też sprzęt elektroniczny Sony, Brauna czy Apple, który z biegiem czasu ulegał coraz większej minimalizacji.

W słynnym muzeum nie brakuje też polskich akcentów. W jednym z centralnych punktów wystawy zobaczyć można słynny plakat wyborczy Solidarności "W samo południe" z 1989 roku z postacią Gary'ego Coopera, autorstwa Tomasza Sarneckiego. W innym miejscu, w gablotce, oglądać można historyczne plakietki Solidarności z okresu PRL przekazane muzeum przez Marka Garzteckiego.

Wystawę oglądać można w sali 76 na na poziomie 3 Muzeum Wiktorii i Alberta.

Więcej: www.vam.ac.uk

Polski plakat i ikony designu w Muzeum Wiktorii i Alberta. fot. Wojciech Trzcionka

Na wystawie zobaczymy też polskie plakietki. fot. Wojciech Trzcionka

Wystawę oglądać można w sali 76 na na poziomie 3 Muzeum Wiktorii i Alberta. fot. Wojciech Trzcionka

Na wystawie oglądamy głównie meble, ale też sprzęt elektroniczny. fot. Wojciech Trzcionka