POLIGON: STOŁOWO, CZYLI EFEKTOWNA MEGAPROSTOTA

MM

17.5.2011

BEZ KATEGORII

Zamiast przeładowanych i drogich lamp pomorska grupa Tabanda proponuje lampę prostą, o nieograniczonych możliwościach. To Stołowo, która na dobre zadomowiła się w cieszyńskiej klubokawiarni Presso. O tym wszystkim dziś w naszym Poligonie.

- Dziś w Poligonie kolejny przykład megaprostoty i powrotu do sentymentów sprzed lat, czyli krótko mówiąc, do sklejki - zaprasza Magdalena Jackowska, dziennikarka RMF Classic. Wraz z Ewą Trzcionką, wydawcą portalu Designalive.pl tym razem wzięła na "warsztat" lampę zaprojektowaną i wyprodukowaną przez Tabandę, czyli trojkę młodych projektantów z Pomorza, absolwentów Politechniki Gdańskiej: Małgorzatę Malinowską, Filipa Ludkę i Tomasza Kempę. To właśnie ta grupa od pewnego czasu przywraca sklejce jej majestat i należne jej miejsce. - Sklejka przecież już na dobre się zadomowiła i nie jest już symbolem retro. Stała się bardzo wdzięcznym, nowoczesnym materiałem, pokazuje nowe możliwości, projektanci znajdują na nią nowe sposoby, także dzięki temu, że technologia również wciąż się zmienia - przyznaje Ewa Trzcionka.

Stołowo nie jest pozbawione humoru i pewnego dystansu, potrafi swobodnie zagrać z naszą wyobraźnią a także oczekiwaniami wobec przedmiotów, którymi się otaczamy. - Jeżeli myślimy o lampie, która wisi nad stołem, mamy przed oczami pewien obraz. Tym razem jest sprowadzony do szkicu czy też do samego obrysu, w środku którego znajduje się żarówka - dodaje Ewa Trzcionka.

Stołowo rzeczywiście jedynie symbolicznie, swoim obrysem kształtów nawiązuje do tradycyjnych lamp, i dzięki temu stała się pewną alternatywą dla lamp, które są przeładowane, przekombinowane, a kosztują naprawdę wiele. W przypadku tej lampy nie musimy liczyć się z potężnymi wydatkami, kosztuje ok. 220 zł. Oczywiście w swojej podstawowej funkcji, czyli oświetlania przestrzeni obiekt Tabandy sprawdza się doskonale. - Najbardziej istotne jest to, jaką żarówkę wybierzemy, to sposób na zindywidualizowanie sobie tej lampy, tylko od naszego wyboru będzie zależeć, jakim światłem będziemy się cieszyć - mówi Ewa Trzcionka.

POSŁUCHAJ NASZEGO POLIGONU:

Lampa Stołowo zaprojektowana przez Tabandę. fot. Wojciech Trzcionka

Magdalena Jackowska, dziennikarka RMF Classic (z lewej) oraz Ewa Trzcionka, wydawca DesignAlive.pl i Stołowo. fot. Wojciech Trzcionka

Za Stołowo zapłacimy ok. 220 zł. fot. Wojciech Trzcionka