POLIGON: POSIEDZIEĆ JAK DOKTOR HOUSE

MAC

21.2.2011

BEZ KATEGORII

W kolejnej odsłonie naszego poligonu wraz z jego uczestniczkami, Magdaleną Jackowską, dziennikarką RMF Classic i Ewą Trzcionką, wydawcą portalu Designalive.pl, posiedzimy w krześle znanym z wielu filmów i seriali.

- Dzisiaj rzeczywiście mamy coś dla wielbicieli seriali kryminalnych i medyczno-kryminalnych. Nie jest to jednak przyrząd medyczny czy lekarski, lecz krzesło - przyznaje Magdalena Jackowska.

To krzesło jest mocno kojarzone przez telewizyjną i kinową publiczność. Wzorem dla niego stało się krzesło Emeco 1006 Navy, zaprojektowane w 1944 roku dla amerykańskiej marynarki wojennej. Nosi nazwę 111 Navy Chair. - Jego nazwa oznacza, że w 60 procentach jest wykonane z tworzywa z recyklingu, czyli ze 111 butelek po Coca-Coli.Cała reszta to włókna węglowe, wykorzystane po to, aby wzmocnić jego konstrukcję - mówi Ewa Trzcionka.

- Krzesło jest ciężkie, masywne, trudne do podniesienia przez jedną kobietkę - opowiada o swoich doświadczeniach z Navy Chair Magdalena Jackowska. - Myślę, że sprzątaczki doktora House'a miałyby problem by podnieść wszystkie krzesła i posprzątać pod stołem - dodaje Ewa Trzcionka.

Krzesło, które jest przecież promocyjnym przedmiotem Emeco i Coca-Coli, kosztuje od 920 zł do 1500 zł. Navy Chair jest efektem akcji, zwracającej uwagę na wykorzystanie surowców wtórnych. - Ten promocyjny gadżet nie sprawdził się w transporcie, akurat te dwa krzesła przyleciały do klubokawiarni Presso w Cieszynie z Hiszpanii, i w transporcie uległy zniszczeniu. Nie sądzę, że powinno się to zdarzyć, choć były bardzo dobrze zapakowane - mówi Ewa Trzcionka.

Uczestniczki poligonu przyznają, że pierwotna wersja krzesła 1006 Navy z 1944 roku jest fantastyczna, nie jest to jednak krzesło do odpoczywania, wymaga utrzymywania prostej sylwetki, kiedy na nim siedzimy. Udowadniają to choćby filmowe sceny z 1006 Navy w tle, zarówno z seriali kryminalnych czy medycznych a nawet filmu "Constantin", gdzie na krześle firmy Emeco siedzi sam diabeł. - Natomiast sama akcja promocyjna, bardzo mi przykro, nie wyszła - ocenia Ewa Trzcionka.

Poligon zrealizowano w żywej galerii designu Design Alive w klubokawiarni Presso w Cieszynie. Krzesła 111 Navy Chair można kupić na m.in. www.ecomateria.pl

POSŁUCHAJ NASZEGO POLIGONU:

111 Navy Chair a na nich Ewa Trzcionka (z lewej) i Magdalena Jackowska. fot. Wojciech Trzcionka

- Krzesło jest ciężkie, masywne, trudne do podniesienia przez jedną kobietkę - opowiada Magdalena Jackowska. fot. Wojciech Trzcionka

Plastikowe krzesło 111 Navy Chair, w przeciwieństwie do swojego aluminiowego pierwowzoru 1006 Navy, łatwo pęka. fot. Wojciech Trzcionka

Krzesło, które jest promocyjnym przedmiotem Emeco i Coca-Coli, kosztuje od 920 zł do 1500 zł. fot. Wojciech Trzcionka