POLAK WSPÓŁTWORZYŁ SPORTOWĄ TORPEDĘ

MM

23.2.2011

RZECZY

Jeden z najszybszych samochodów świata współprojektował Polak, pochodzący z Gliwic Wojtek Sokołowski. Samochód Spada Codatronca w wersji TS jest do kupienia, za bagatela, ponad 300 tysięcy euro. Trzeba jednak ustawić się w kolejce, ponieważ rocznie firma produkuje zaledwie od 10 do 20 egzemplarzy tego modelu.

Samochód powstał podczas pobytu Wojtka Sokołowskiego we Włoszech, który obecnie wraz z siostrą Katarzyną tworzy studio projektowe Sokka z siedzibą w Gliwicach.

Sokołowski uczył się m.in. Istituto Europeo di Design w Turynie pod okiem Ercole Spady, i właśnie od niego otrzymał zaproszenie do współpracy nad powstającym w 2008 roku nowym modelem samochodu. Sokołowski pracował nad modelem także z synem Spady seniora: Paolo Spada. - Zawsze inspirowało mnie projektowanie samochodów, także tych sportowych ale i ekologicznych, i trochę niszowych. Więc przed przyjęciem propozycji długo się nie wahałem - przyznaje Wojtek Sokołowski.

Spada senior to od lat ikona współczesnego motoryzacyjnego wzornictwa zamarzył o samochodzie w wersji TS, wyposażonym w silnik V8 o pojemności 7 litrów i mocy 630 koni mechanicznych. Wspólny wynalazek ma napęd na tylną oś. I tak Spada Codatronca TS osiąga prędkość 100 km/godz. w zaledwie 3,2 sekundy.

Samochód, który przypomina z wyglądu "batmobil", jest produkowany ręcznie przez Spada Vetture Sport na przedmieściach Turynu. Waży 1,36 tony i w wersji podstawowej kosztuje 300 tysięcy euro. Jego prędkość maksymalna to 340 km/godz. Jednak nie o prędkość i ekstrawagancję z nią związaną chodziło projektantom. Zakładali bowiem maksymalną zabawę towarzyszącą jeździe tym pojazdem.

Aby jednak cieszyć się z jazdy Spadą Codatronca TS trzeba odczekać swoje - włoska firma produkuje bowiem zaledwie od 10 do 20 modeli rocznie.

Samochód, który przypomina z wyglądu "batmobil", jest produkowany ręcznie przez Spada Vetture Sport na przedmieściach Turynu. fot. ARC

Samochód wspólprojektował pochodzący z Gliwic Wojtek Sokołowski. fot. Wojciech Trzcionka

Spada Codatronca TS osiąga prędkość 100 km/godz. w zaledwie 3,2 sekundy. fot. ARC

Włoska firma produkuje zaledwie od 10 do 20 modeli rocznie. fot. ARC