NAJLEPSZE ŚLĄSKIE WZORY JUŻ NA STAŁE

MAC

31.7.2012

RZECZY

Nagradzane od siedmiu lat w konkursie "Śląska Rzecz" projekty i produkty jak dotąd nie miały swojego stałego „miejsca zamieszkania”. Od kilkunastu dni w Zamku Cieszyn można już oglądać stałą kolekcję najlepszych wzorów, powstałych w województwie śląskim od 2005 roku. Co ważne, kolekcja będzie się stale rozrastać, w każdym kolejnym roku dołączą do niej przynajmniej trzy kolejne nowe wdrożenia.

Konkurs powstał w 2006 roku. Jego pierwszą kuratorką była Ewa Trzcionka, dziś redaktor naczelna "Design Alive". - Choć była to pierwsza edycja, okazała się bardzo udana, a zwycięzcy wysoko ustawili poprzeczkę - mówi dziś Ewa Trzcionka.

Co roku, po rozstrzygnięciu "Śląskiej Rzeczy", nagrodzone i nominowane firmy i projektanci prezentowali swoje wyróżnione nagrodą obiekty na okolicznościowych, kilkutygodniowych wystawach. Jednak bez wątpienia marzeniem wielu środowisk, związanych z projektowaniem na Śląsku było, aby wszystkie mogły również tworzyć stałą kolekcję "do oglądania". W końcu, po latach, udało się ją stworzyć. Wystawę zaprojektowały i zaaranżowały Anna Zabdyrska oraz Anna Kaleta.

- Otwarcie wystawy to dopiero początek, pierwszy krok. Kolejny to warsztaty i spotkania. Chcemy, żeby nasza wystawa żyła, rozwijała się i tak naprawdę była pretekstem do rozmowy poświęconej projektowaniu, roli projektanta oraz jego współpracy z przedsiębiorcami. Już w pierwszym tygodniu po otwarciu kilkudziesięciu uczniów skorzystało z zaproszenia i uczestniczyło w warsztatach - przyznaje Anna Kaleta, koordynatorka projektu.

Teraz możemy już prześledzić, jak zmienia się design powstający na Śląsku, ile firm korzysta z usług projektantów, jak design przenika do życia codziennego w regionie, w jaki sposób o jego sile przekonują się producenci. Przypomnijmy, że pierwsza edycja konkursu w roku 2006 przyciągnęła 6 firm, które zgłosiły 10 produktów. Na tegoroczną edycję w tej kategorii 21 firm zgłosiło już 25 produktów.

Kolekcję tworzą właściwie wszystkie dotychczas nagrodzone produkty i projekty graficzne. Brakuje zaledwie dwóch - ze względu na swoje gabaryty nie pomieściły się jedynie Kocioł R-eco Pellet oraz łóżko LE do oddziałów intensywnej terapii.

Są za to inne produkty, które stały się znakami rozpoznawczymi "śląskiego projektowania", jak choćby kolekcja ultralekkich wyrobów puchowych powstałych w Pracowni Sprzętu Alpinistycznego Malachowski, kiosk multimedialny Infobox, stworzony przez spółkę Infobox, dywan _mohohej!DIA, wyprodukowany przez firmę Moho czy wreszcie sygnalizator drogowy ZIRslim, zaprojektowany przez Michała Latko i Leszka Czerwińskiego.

Na ekspozycji mamy szansę prześledzić także nagradzane projekty graficzne, a wśrod nich choćby krój pisma Silesiana, zaprojektowany przez Henryka Sakwerdę z pomocą Artura Frankowskiego, serię książek edukacyjnych "Trener" (projekt: Grzegorz Podsiadlik, Parastudio) czy książkę "Indunature" pod redakcją Marcina Dosia, zaprojektowaną przez Dominika Cymera.

Stałą kolekcję "Design po śląsku" można oglądać codziennie w Zamku Cieszyn w godz. 10.00-17.00.

Więcej: www.zamekcieszyn.pl

Stałą kolekcję wzornictwa ze Śląska otwarto w Zamku Cieszyn. fot. Wojciech Trzcionka

Henryk Sakwerda, współtwórca kroju pisma Silesiana. fot. Wojciech Trzcionka

Konkurs "Śląska Rzecz" odbywa się od 7 lat. fot. Wojciech Trzcionka

Ekspozycję można oglądać codziennie w Zamku Cieszyn. fot. Wojciech Trzcionka

Ze stałej kolekcji mogą skorzystać również najmłodsi, z myślą o nich przygotowano m.in. specjalną ścianę edukacyjną. fot. Wojciech Trzcionka