MUZYCZNY RYTUAŁ SOMMELTA. POSŁUCHAJCIE DEBIUTANCKIEGO ALBUMU TOMKA KUCZMY

DOROTA ŁASKI. GRAFIKA: TOMEK KUCZMA, ZDJĘCIA: ALICJA LESIAK

WARSZAWA 14.5.2020

STYL ŻYCIA SZTUKA WYDARZENIA

Sommelt, muzyczne wcielenie Tomka Kuczmy – znanego grafika i ilustratora, rozwija skrzydła. Właśnie odbyła się premiera jego debiutanckiego albumu „Rituals".

- Podobnie jak przy projektach graficznych i innych przedsięwzięciach, staram się zniknąć, odsunąć na bok ego, otworzyć i pozwolić strumieniowi płynąć. Wpuszczam w siebie całą lawinę energii, którą dostaję od ludzi, i to „coś” samo ze mnie wychodzi. Czasem jest to po prostu jeden dźwięk dzwoneczka, czasami ściana dźwięku, czasami cisza. Wierzę, że w momencie, w którym sobie zaufam, to, co wyjdzie ze mnie, będzie dobre - tak Sommelt opisywał swoją twórczość w wywiadzie z Elizą Ziemińską-Żak, którego udzielił do 31. numeru „Design Alive". 

Koncepcja albumu skupia się wokół utraconych ceremonii i rytuałów, które towarzyszyły różnym obrzędom przejścia i ważnym momentom w życiu człowieka. Chwile, w których grupa przejmowała emocje jednostki do wspólnego doświadczenia. „Rituals” to próba ożywienia tych doświadczeń w naszym współczesnym, miejskim życiu pochłoniętym przez Internet.

Wszystkie utwory na płycie są w całości improwizowane i nagrane na żywo. Są one oparte na energii osób uczestniczących w każdym z tytułowych „rytuałów": od kameralnego spotkania z rodzicami artysty w utworze „Elder", po występ z udziałem większej publiczności w Galerii Nanazenit w Warszawie, w utworach „Cane" i „Ancient Robotics".

Więcej na: www.sommelt.com




Grafikę promującą album oraz teledysk zaprojektował sam Tomek Kuczma.

Ilustrację na okładkę wykonał Bartosz Lis.