MIGA DE PAN: RZEMIOSŁO Z ARGENTYNY

MAC

19.1.2012

RZECZY

O tym, jak wykształcenie projektowe połączyć z zamiłowaniem do rękodzieła a tym samym dać radość użytkownikom na całym świecie udowadnia przykład Adriany Torres z Argentyny. Niedawno założyła własną firmę, której przedmioty dla dzieci oraz domu coraz częściej podobają się w Europie.

Adriana Torres studiowała architekturę oraz projektowanie graficzne, a po studiach na Uniwersytecie Buenos Aires pracowała jako dyrektor artystyczny w argentyńskich firmach. Dwa lata temu uznała jednak, że zawodowo spełni się we własnej firmie, i założyła markę pod nazwą Miga de Pan. Tam spełnia się nie tylko jako projektantka, odpowiedzialna za kolejne pojawiające się wzory produktów, ale ma niebagatelny wpływ na całość produkcji. Sama przyznaje, że odbyła dość długą drogę od chęci pracy w zawodzie architekta po zainteresowanie rękodziełem i procesami produkcyjnymi.

Wszystkie wykonywane pod jej marką produkty powstają z naturalnych surowców, co więcej, wszystkie przedmioty produkują lokalni twórcy z Buenos Aires. A właściwie twórczynie. Przedmioty marki to przeważnie puffy, siedziska czy drobne akcesoria. Powstają z naturalnej wełny oraz bawełny, a ich produkcją zajmuje się Adriana Torres wraz z ekipą pań szydełkujących i haftujących, które w dodatku sama nauczyła nowych dla nich umiejętności.

Wśród powstających w Buenos Aires niepowtarzalnych przedmiotów warto zwrócić uwagę na kolekcję Bosque, inspirowaną lasem. Składają się na nią puff (chyba najpopularniejszy element tej kolekcji), koce, dywan, poduszki i szereg akcesoriów. Każdy element jest wykonywany ręcznie przy użyciu tradycyjnych technik szydełkowania i haftowania. Elementy nawiązujące np. do pni drzew, mogą pełnić różnorodne role.

Właśnie kolekcję Bosque bardzo dobrze przyjęto podczas ostatnich targów 100% Design w Londynie, gdzie prezentowano również inne projekty argentyńskiej twórczyni, w tym m.in. Ginger, mint and lemon tea Collection. - Dobry projekt musi być funkcjonalny, być przyjazny do środowiska a jego wartość estetyczną poznamy dopiero w czasie - przyznaje Adriana Torres. To dlatego jej projekty cieszą zarówno dzieci jak i dorosłych. Bo przedmioty w kolekcjach powstają w różnych rozmiarach, czasami nawet na indywidualne zamówienia klientów.

Za przedmioty marki Miga de Pan zapłacimy od kilkunastu (drobne akcesoria) do kilkuset euro (siedziska i puffy).

Więcej: www.migadepan.com.ar

Puff z kolekcji Bosque powstaje przy zastosowaniu skomplikowanych technik, dzięki którym przedmiot otrzymuje wygląd zbliżony do naturalnej postaci drzewa i jego kory. fot. Materiały prasowe

Przedmioty marki Miga de Pan mogą pełnić różne funkcje. fot. Materiały prasowe

Kolekcje stworzone w Argentynie można było m.in. oglądać w Londynie podczas targów 100% design. fot. Materiały prasowe