Paweł Nowik Nowicki: "Wars". fot. Materiały prasowe

LEGENDA O PLACU ZBAWICIELA

MARCIN MOŃKA

WARSZAWA 11.3.2014

SZTUKA WYDARZENIA

Czarny Roman, Bazyliszek czy Złota Kaczka - o tych postaciach słyszeli nie tylko warszawiacy, choć to do ich wyobraźni przemawiają zapewne najbardziej. Z ich legendami "rozprawił się" ostatnio grafik Paweł Nowik Nowicki.

Najnowszy cykl prac Nowika, zatytułowany po prostu "Warszawa" to nie tylko zreinterpretowane legendy miejskie, z którymi często muszą mierzyć się mieszkańcy i turyści. To także opowieści jak najbardziej współczesne, jak choćby historia Tęczy na Placu Zbawiciela. Nowicki nie pomija także szczególnych historycznych wydarzeń, jak choćby do dziś wciąż tajemniczego wybuchu gazu w Rotundzie.

- Znaczna część mieszkańców Warszawy, w tym ja, to osoby przyjezdne. Chciałbym, aby nie kojarzyły stolicy wyłącznie z miejscem pracy czy nauki. Stare legendy i współczesne miejskie opowieści pozwalają zobaczyć ją w znacznie bogatszym kontekście. Warszawa jest wspaniałym miastem i warto popularyzować historie z nią związane, zarówno wśród nowych mieszkańców, jak i tych z tych z kilkupokoleniowym zapleczem - mówi o pomyśle na "Warszawę" jej twórca.

Paweł Nowik Nowicki to grafik, scenograf i plakacista. Zajmuje się projektowaniem plakatów, scenografii, identyfikacji wizualnej i grafiki wydawniczej. Współpracował m.in.: z Teatrem Dramatycznym w Warszawie, Instytutem Wzornictwa Przemysłowego, Teatrem Polonia, Państwową Galerią Sztuki w Sopocie i Operą Bałtycką.

Jego plakaty poświęcone stolicy będzie można oglądać od 20 marca na ekspozycji w SH Studio (ul. Wilcza 44). Wystawa potrwa do 12 kwietnia.

Więcej: www.nowiknowicki.com