KOSMOS PROJECT: OBRZĘDY ŻYCIA I ŚMIERCI

MAK

MEDIOLAN 12.6.2013

DESIGN LUDZIE RZECZY WYDARZENIA

Seria obiektów, nawiązujących do nieświadomości i archetypów, pojawiających się w mitach, sztuce, obyczajach, ceremoniach religijnych czy marzeniach sennych - to najnowsza propozycja Kosmos Project.

Twórcy ze studia sięgnęli bardzo głęboko do naszego wspólnego doświadczenia, a całą ideę określili jako "Nieświadomość zbiorowa".

- Ten rodzaj nieświadomości został ukształtowany w toku ewolucji człowieka pod wpływem powtarzających się przez wiele pokoleń doświadczeń. Odziedziczona po przodkach jako nieświadomość instynktowna i archetypowa wyraża się w mitach, sztuce, ceremoniale religijnym, obyczajach, marzeniach sennych, a także w doświadczeniach granicznych - przeżyciach mistycznych, paranormalnych. Jest zjawiskiem wspólnym dla wszystkich kultur, ale mimo powtarzalności archetypów, w rożnych krajach i kulturach, każdy naród ma charakterystykę tylko jemu właściwą i tej właściwości Polski poświęciliśmy nasz projekt. Poszukiwaliśmy inspiracji w pradawnej kulturze, opartej na głębokiej więzi człowieka z naturą i zmieniającymi się porami roku - przyznają Ewa Bochen i Maciej Jelski z Kosmos Project.

Z całego bogactwa doświadczeń i tradycji projektanci szczególną uwagę zwrócili na dwa święta: Noc Kupały - obrzędy życia, cielesności, bogactwa i skonfrontowali go z obrzędem Dziadów - obrzędem śmierci, szacunku do przeszłości i przodków i przypomnienia, ze życie ma swój kres.

W ten sposób powstała niezwykła kolekcja, premierowo pokazana na tegorocznej edycji Salone Internazionale del Mobile w Mediolanie. Wszystkie zostały zaprezentowane na wystawie pod wspólnym tytułem "Nieświadomość zbiorowa". W jej skład wchodzą unikatowe przedmioty: maski, świeczniki, kilimy, siedziska i wazy.

Więcej: www.kosmosproject.com

Kosmos project - Dziady. fot. Materiały prasowe

Kosmos Project - Kilim. fot. Materiały prasowe

Kosmos Project - Maski. fot. Materiały prasowe

Kosmos Project - Noc Kupały. fot. Materiały prasowe