Kalendarium 26.10-1.11

Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać w nadchodzącym tygodniu.

Co: Polski akcent na Designblok w Pradze
Gdzie: Průmyslový palác w Pradze
Kiedy: 25–29.10.2018

Budapest-design-week

Na 20. edycji Międzynarodowego Festiwalu Designblok w Pradze można obejrzeć dwie polskie wystawy. Pierwsza z nich to „Korale koloru koralowego”, która jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy można w projektowaniu wyodrębnić kolorystykę typową dla danego regionu. Kuratorką wystawy jest Agnieszka Jacobson-Cielecka.
W projekcie uczestniczą projektanci z Czech – Dechem Studio, Milan Pekar, Klara Sumova, Roman Sedina, Vessels Design, Geometr, Węgier – Eszter Soptei, Edina Andrasi, Sara Kele, Słowacji – Michaela Bednarova, Simona Janisova, Linda Vikova oraz Polski – Maria Jeglińska, Monika Patuszyńska, August Studio, Sebastian Pietkiewicz, Agnieszka Bar, Andrzej Mędrek, Alicja Tyburska, Andrzej Bero.
Druga wystawa – Best Before Tr_end – została przygotowana przez grupę projektową fformie. Artyści próbują pokazać jaki wpływ na kształtowanie designu ma rynek i prawa etyczne.
Współorganizatorem wydarzeń jest Instytut Adama Mickiewicza.
Więcej na: www.culture.pl

Co: Wystawa „Czekając na kolejne nadejście”
Gdzie: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie
Kiedy: 25.10.2018–27.01.2019

plakat

Czekając na kolejne nadejście to pierwsza wystawa zbiorowa przygotowana wspólnie przez Šiuolaikinio meno centras w Wilnie i Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Do projektu zostało zaproszonych 30. artystów polskich i litewskich, którzy stawiają pytania o współczesną kondycję społeczną, nowe wyzwania ekonomiczne i perspektywy rozwoju kultur peryferyjnych krajów w warunkach globalizacji. Bezpośrednim powodem tego spotkania jest stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę i Litwę.
Więcej na: www.u-jazdowski.pl

Co: Wystawa „Polska awangarda: Katarzyna Kobro i Władysław Strzemiński”
Gdzie: Centre Georges Pompidou w Paryżu
Kiedy: 24.10.2018–14.01.2019

3

W Centre Georges Pompidou w Paryżu od 24 października można obejrzeć wystawę poświęconą polskim artystom awangardowym – Katarzynie Kobro i Władysławowi Strzemińskiemu. Po raz pierwszy organizatorzy próbują pokazać całokształt ich twórczości – od malarstwa i rzeźby, poprzez wzornictwo użytkowe, architekturę, kończąc na działalności dydaktycznej. Prezentowane są prawie wszystkie prace Katarzyny Kobro oraz znaczna część dorobku Władysława Strzemińskiego. Dzieła pochodzą z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi, zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Jad Waszem w Jerozolimie oraz z prywatnych zbiorów.
Więcej na: www.msl.org.pl

Co: Projekt „Amplifikacja natury” na La Biennale di Venezia
Gdzie: Pawilon Polski na 16. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji
Kiedy: 26.05.2018–25.11.2018

wystawa-amplifikacja-natury-na-miedzynarodowej-wystawie-architektury-la-biennale-di-venezia_3

To już ostatni dzwonek, żeby zobaczyć tą niezwykłą wystawę, która jest próbą pokazania, w jaki sposób architektura jest zależna od procesów zachodzących na naszej planecie. Kuratorka wystawy Anna Ptak oraz architekci Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobisa z grupy CENTRALA uważają, że architektura nie służy tylko ochronie przed naturą, ale jest integralnie związana z zasobami wody na świecie, porami dnia i roku, czy wreszcie z grawitacją.
Więcej na: www.zacheta.art.pl

Co: Vintage Photo Festival. IV Międzynarodowy Festiwal Miłośników Fotografii Analogowej
Gdzie: Galeria Jedynak, Dom Towarowy „Jedynak”, ul. Gdańska 15 w Bydgoszczy
Kiedy: 12.10.2018–27.10.2018

vintage-internet-420x600

To już czwarta edycja Międzynarodowego Festiwalu Miłośników Fotografii Analogowej w Bydgoszczy. W Galerii Jedynak można obejrzeć prace artystów tworzących w technikach analogowych, m.in. polaroid i mokry kolodion. Wystawione są także dzieła współczesnych twórców fotografii cyfrowej, którzy nawiązują do fotografii analogowej.
Więcej na: www.vintagephotofestival.com

Co: 10. edycja Triennale Grafiki Polskiej
Gdzie: Muzeum Śląskie w Katowicach
Kiedy: 26.10.2018–27.01.2019

10-triennale-grafiki-polskiej-2

Triennale Grafiki Polskiej jest prestiżowym przeglądem polskiej grafiki współczesnej, ukazującym dokonania artystów tworzących w medium graficznym – począwszy od odbitek stworzonych za pomocą klasycznych technik warsztatowych, takich jak litografia czy miedzioryt, poprzez serigrafię i druk cyfrowy, aż po animacje i formy przestrzenne. Celem TGP jest wyłonienie najbardziej intersujących dzieł w tej dziedzinie sztuki na tle aktualnych tendencji artystycznych. Organizatorem Triennale Grafiki Polskiej jest katowicka Akademia Sztuk Pięknych we współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach.
Więcej na: www.muzeumslaskie.pl

Co: Festiwal Sztuki Cyfrowej Patchlab
Gdzie: Kraków
Kiedy: 23.10.2018–28.10.2018

Patchlab1200x628

Festiwal Sztuki Cyfrowej Patchlab to coroczne wydarzenie poświęcone sztuce, która powstaje w oparciu o najnowsze technologie i nowe media. Organizatorów interesuje głównie potencjał twórczy ukryty w maszynach, algorytmach, programowaniu i w bazach danych. Prezentują prace artystów uznanych, ale także tych spoza głównego obiegu. Pokazywane są także ważne zjawiska we współczesnej kulturze i sztuce, m.in. VR, rozszerzona rzeczywistość, sztuczna inteligencja, hakowanie i tożsamość cyfrowa.

Patchlab to wystawy, performansy i koncerty audiowizualne, projekcje filmowe, warsztaty z artystami i specjalistami od technologii oraz spotkania i dyskusje.
Tematem 7. edycji festiwalu Patchlab będą ARTBOTY.
Więcej na: www.patchlab.pl

Co: Wystawa „Heliograwiury” Macieja Plewińskiego
Gdzie: ZPAF Gallery przy ul. św. Tomasza 24 w Krakowie
Kiedy: 26.10.2018–18.11.2018

MP-heliogawiura_Deja-vu-750x429

Na wystawie w ZPAF Gallery w Krakowie można obejrzeć prace Macieja Plewińskiego, który tworzy tzw. heliograwiury (fotograwiury). To technika łącząca fotografię i grafikę. Polega na trawieniu obrazu fotograficznego w miedzianej płycie i drukowaniu go w prasie miedziorytniczej. W galerii wystawione są prace artysty z lat 80. oraz najnowsze projekty.
Więcej na: www.zpafgallery.pl

Co: „Aż nuda się uda” – przestrzeń dedykowana nudzeniu się
Gdzie: Galeria Dizajn BWA przy ul. Świdnickiej 2–4 we Wrocławiu
Kiedy: 27.10.2018–12.01.2019

Az nuda sie uda - plakat

Czy nuda może być interesująca? Organizatorzy zapraszają do wyjątkowej przestrzeni dedykowanej nudzeniu się w galerii Dizajn BWA Wrocław. Przestrzeń została specjalnie zaprojektowana przez pracownię k., znaną z tworzenia naturalnych i nietypowych placów zabaw. Projektanci przygotowali takie miejsce, w której można się ponudzić, czyli tak naprawdę przyjrzeć się samemu sobie. Przestrzeń stworzona w ramach projektu Aż nuda się uda to miejsce dla wszystkich. Galeria będzie dawała możliwość wspólnego, ale i samodzielnego spędzenia czasu bez szczególnych atrakcji. To okazja, by poleżeć wśród palm, powłóczyć się po specjalnym tunelu czy popatrzeć się przez okno.
Więcej na: www.bwa.wroc.pl

Co: Wystawa prac Jana Kantego Pawluśkiewicza
Gdzie: Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej przy ul. Świętokrzyskiej 32 w Warszawie
Kiedy: 24.10.2018 – 8.11.2018

Miasto-z-Natury-swej-Błękitne...

Wystawa prac wybitnego kompozytora Jana Kantego Pawluśkiewicza, który od lat zajmuje się malarstwem i grafiką. Artysta stworzył własną technikę – tzw. żel art, która jest jego znakiem rozpoznawczym. Jego dzieła były wystawiane na wystawach w kraju i zagranicą, m.in. we Włoszech, Belgii i na Węgrzech.
Więcej na: www.napiorkowska.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Artysta jest argumentem

Artysta jest argumentem

Bielsko-Biała | 13 września 2022

Wystawa poświęcona Andrzejowi Szewczykowi w Galerii Bielskiej BWA