W filmie o słynnym Farnsworth House, architekta Miesa van der Rohe zagra Jeff Bridges, a inwestora, dr Edith Farnsworth, Maggie Gyllenhaal. zdjęcia: wikipedia i materiały prasowe

JEFF BRIDGES WCIELI SIĘ W ROLĘ MIESA VAN DER ROHE W FILMIE O DOMU PANI FARNSWORTH

WOJCIECH TRZCIONKA

PLANO 10.2.2017

ARCHITEKTURA

Amerykanie zekranizują losy Domu pani Farnsworth (Farnsworth House) w Plano w stanie Illinois, jednej z najsłynniejszych willi stworzonych przez Miesa van der Rohe. Architekta zagra Jeff Bridges.

Dom pani Farnsworth to modernistyczny weekendowy dom podmiejski zbudowany w latach 1945-1950 w Plano w stanie Illinois dla doktor medycyny Edith Farnsworth. To ostatni zrealizowany przez Miesa dom prywatny stanowiący najpełniejszą - obok Glass House w New Canaan - realizację ideału szklanego domu. Wysokie koszty realizacji domu wywołały konflikt między architektem a inwestorką (mający także podłoże osobiste), zakończony procesem sądowym (wygranym przez architekta).

W erze maccartyzmu stał się on jednak pretekstem do nagonki konserwatywnych mediów na architekturę nowoczesną i samego Miesa, do której poza dr Farnsworth przyłączył się Frank Lloyd Wright. W 1972 dr Farnsworth sprzedała budynek, w 1995 po raz kolejny zmienił właściciela, stając się za cenę 7,5 mln dolarów własnością państwowego funduszu ochrony zabytków i został wpisany na listę obiektów narodowego dziedzictwa kulturowego Stanów Zjednoczonych.

Historia ta stanie się wkrótce kanwą filmu, w którym architekta zagra Jeff Bridges a dr Edith Farnsworth - Maggie Gyllenhaal. Para ta spotkała się już na planie w 2009 roku w filmie „Szalone serce” (Bridges otrzymał wtedy Oscara za w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy a Gyllenhaal nominację w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa).

Więcej o domu: www.farnsworthhouse.org