FAVN: UŚCISK JAIME HAYONA

MAC

26.10.2011

RZECZY

Miękka, delikatna, subtelna i komfortowa - tak najczęściej mówi się o nowej sofie Favn Republic of Fritz Hansen. Zaprojektował ją Jaime Hayon. Po raz pierwszy zaprezentowano ją podczas Salone Internazionale del Mobile w Mediolanie.

Jaime Hayon (rocznik 1974) to jeden z bardziej rozpoznawalnych projektantów ostatnich lat. Jego śmiałe, barwne, a często i osobiste projekty zachwycają pod różnymi szerokościami geograficznymi. Hiszpan projektował m.in. dla marek Bisazza, Bosa, Pallucco Italia, Metal-arte czy Swarovski, jest również dyrektorem artystycznym w Lladro, która zajmuje się projektowaniem i produkcją ceramiki.

Jego sofa pod nazwą Favn, stworzona dla Republic of Fritz Hansen nie bez powodu budzi skojarzenia ze znanymi wzorami z lat 50. i 60. zeszłego stulecia. Projektant sam odwoływał się do inspiracji duńskimi ikonami spod znaku Arne Jacobsena, a sam w wywiadach tłumaczył, że jego nowy projekt jest odpowiedzią na pragnienie stworzenia mebla organicznego. Sugerująca jest jednak nie tylko sama nazwa sofy: w języku duńskim "favn" oznacza uścisk.

Mebel kojarzy się również z muszlą, na zewnątrz sprawia wrażenie solidności i twardości, wewnątrz jest miękki i delikatnie wyściełany materiałem. Jest dostępny w różnych kolorach.

Favn kosztuje ok. 30 tys. zł.

Więcej: www.fritzhansen.com, www.hayonstudio.com


Sofa Favn, wspólczesny mebel organiczny. fot. Materiały prasowe

Projektanta zainspirowały m.in. duńskie ikony wzornictwa. fot. Materiały prasowe

Sofa powstała dla dla Republic of Fritz Hansen. fot. Materiały prasowe