EVERMANN: ZRÓB SOBIE STOŁEK

MM

8.5.2011

RZECZY

Stołek, który sam sobie złożymy, od kilku miesięcy prezentuje na wystawach i targach niemiecki projektant Paul Evermann. Ostatnio jego Bender Stool został dobrze przyjęty na iSaloni w Mediolanie.

Stołek od kilku miesięcy pojawia się na europejskich imprezach, gościł już min. w Kortijk oraz w Łodzi na Festiwalu Designu. W tym roku pojawił się w Mediolanie, i wielu gości imprezy uznało go za jedną z ciekawszych propozycji tegorocznej edycji imprezy.

Gości zachwyciło zastosowanie idei "Do It Yourself", którą wykorzystał Evermann. Rzeczywiście potencjalny klient może się zaangażować w proces projektowy. To dlatego, że niemiecki designer pozostawia użytkownikowi duże pole wyboru. Konstrukcyjnie Bender Stool wspiera się na fragmencie laserowo wyciętej stali, z którą można łączyć rożne rodzaje nóg krzesła. Tutaj projektant nie stawia wielu ograniczeń: można zastosować zarówno klasyczne nogi, jak i znalezione, przypadkowe elementy, jak choćby niewykorzystywane już drewniane odpady. Mimo tej pozornej dowolności stołek jest stabilny konstrukcyjnie: wspiera się na trzech wybranych dowolnie przez użytkownika nogach, to jednak dodatkowo można go wspierać taśmą, która opina drewniane elementy, wzmacniając jego bezpieczeństwo. Zarówno umieszczenie drewnianych nóg w metalowym siedzisku jak i mocowanie opinającej opaski przebiega bez użycia narzędzi.

Konstrukcją krzesła zachwycono się ostatnio w Mediolanie, zwracając uwagę na jego bezpieczeństwo, ale również efektowny wygląd i wszechstronne możliwości zastosowania, zarówno w przestrzeni domowej jak i podczas letnich wypadów. Przygotowanie bowiem stołka z kilku elementów nie zajmuje wiele czasu.

Więcej: www.paulevermann.com

Bender Stool spodobał się ostatnio publiczności w Mediolanie. fot. Matthias Ritzmann

Stołek był w ub. roku pokazywany również w Łodzi. fot. Wojciech Trzcionka

Konstrukcyjnie Bender Stool wspiera się na fragmencie laserowo wyciętej stali, z którą można łączyć rożne rodzaje nóg krzesła. fot. Matthias Ritzmann