DOM POD OPOLEM. NIE BALI SIĘ RYZYKA [ZDJĘCIA]

TEKST: WOJCIECH TRZCIONKA, ZDJĘCIA: MAŁGORZATA TENCZYŃSKA-KORLUK

OPOLE 17.5.2016

ARCHITEKTURA MIEJSCA

Dom pod Opolem pracowni db2 architekci to – naszym zdaniem – jedna z najbardziej odważnych realizacji ostatnich lat w Polsce. – Mieliśmy szczęście, spotkaliśmy inwestorów, których dążenia były zbieżne z naszymi – tłumaczą projektanci.

O swoim projekcie domu jednorodzinnego opowiadają Iwona Wilczek i Mariusz Tenczyński, właściciele db2 architekci:
– W 2008 roku otrzymaliśmy zlecenie na projekt domu dla czteroosobowej rodziny. Zastanawialiśmy się jak podejść do tego tematu, ponieważ lokalizacja była nam dobrze znana i wydawała się dość trudna. Prace nad koncepcją trwały ponad rok. Powstał projekt, w którym przestrzeń otwarta części dziennej – przez obudowywanie, dodawanie nowych funkcji – stopniowo przekształca się w przestrzeń zamkniętą części nocnej. Ta zasada znajduje odzwierciedlenie w rzutach i przekrojach domu. Woda jest ważnym elementem projektu, okala dom z dwóch stron, jej powierzchnia tworzy refleksy na ścianach budynku.

db2_b_05

Wykorzystaliśmy naturalny spadek terenu kształtując zjazd do garażu przy minimalnym nakładzie robót ziemnych. Wysoki kamienny mur zamyka ogród, który jest kontynuacją otwartej przestrzeni dziennej domu. Brama wjazdowa to luka w ogrodzeniu, z widokiem na północną ścianę domu i jedyny w niej otwór – wejście.

Betonowa ściana jest granicą prywatnej przestrzeni mieszkańców. Za nią toczy się życie. Wnętrza domu reagują na każdą zmianę pogody. Zastosowanie surowych materiałów takich jak beton i szkło równoważy zieleń ogrodu. Jako wykończenie centralnego trzonu zabudowy wykorzystano blachę stalową. Na piętrze do betonowych podłóg i ścian dobrano drewno. Kierowaliśmy się zasadą szczerości zastosowanych materiałów, które pięknie się starzeją.

db2_b_16

Uważamy, że architektura, zwłaszcza jeżeli chodzi o budownictwo jednorodzinne, zależy w dużej mierze od inwestorów. Projekt domu jednorodzinnego to zadanie trudne, często na etapie budowy rolę projektanta przejmuje ktoś inny. My mieliśmy szczęście, spotkaliśmy inwestorów, których dążenia były zbieżne z naszymi. Ich zaangażowanie w powstającą koncepcję domu przerodziło się w konsekwentną realizację projektu na budowie. Nie bali się podjąć ryzyka związanego z wyborem betonu, wciąż tak rzadko stosowanego w budownictwie jednorodzinnym.

Dom powstał w ub. roku. Jego powierzchnia użytkowa to 452 m kw. Więcej na: www.db2.pl

db2_b_10

db2_b_09

db2_b_08

db2_b_07

db2_b_06

db2_b_03

db2_b_04

db2_b_30

db2_b_26

db2_b_12

db2_b_13

db2_b_25