Dom pod Opolem. Nie bali się ryzyka [zdjęcia]

Dom pod Opolem pracowni db2 architekci to – naszym zdaniem – jedna z najbardziej odważnych realizacji ostatnich lat w Polsce. – Mieliśmy szczęście, spotkaliśmy inwestorów, których dążenia były zbieżne z naszymi – tłumaczą projektanci.

Nowoczesny i odważny projekt domu jednorodzinnego

O swoim projekcie domu jednorodzinnego opowiadają Iwona Wilczek i Mariusz Tenczyński, właściciele db2 architekci:
– W 2008 roku otrzymaliśmy zlecenie na projekt domu dla czteroosobowej rodziny. Zastanawialiśmy się jak podejść do tego tematu, ponieważ lokalizacja była nam dobrze znana i wydawała się dość trudna. Prace nad koncepcją trwały ponad rok. Powstał projekt, w którym przestrzeń otwarta części dziennej – przez obudowywanie, dodawanie nowych funkcji – stopniowo przekształca się w przestrzeń zamkniętą części nocnej. Ta zasada znajduje odzwierciedlenie w rzutach i przekrojach domu. Woda jest ważnym elementem projektu, okala dom z dwóch stron, jej powierzchnia tworzy refleksy na ścianach budynku.

db2_b_05

Wykorzystaliśmy naturalny spadek terenu kształtując zjazd do garażu przy minimalnym nakładzie robót ziemnych. Wysoki kamienny mur zamyka ogród, który jest kontynuacją otwartej przestrzeni dziennej domu. Brama wjazdowa to luka w ogrodzeniu, z widokiem na północną ścianę domu i jedyny w niej otwór – wejście.

Betonowa ściana domu jednorodzinnego jest granicą prywatnej przestrzeni mieszkańców. Za nią toczy się życie. Wnętrza domu reagują na każdą zmianę pogody. Zastosowanie surowych materiałów takich jak beton i szkło równoważy zieleń ogrodu. Jako wykończenie centralnego trzonu zabudowy wykorzystano blachę stalową. Na piętrze do betonowych podłóg i ścian dobrano drewno. Kierowaliśmy się zasadą szczerości zastosowanych materiałów, które pięknie się starzeją.

db2_b_16

Uważamy, że architektura, zwłaszcza jeżeli chodzi o budownictwo jednorodzinne, zależy w dużej mierze od inwestorów. Projekt domu jednorodzinnego to zadanie trudne, często na etapie budowy rolę projektanta przejmuje ktoś inny. My mieliśmy szczęście, spotkaliśmy inwestorów, których dążenia były zbieżne z naszymi. Ich zaangażowanie w powstającą koncepcję domu przerodziło się w konsekwentną realizację projektu na budowie. Nie bali się podjąć ryzyka związanego z wyborem betonu, wciąż tak rzadko stosowanego w budownictwie jednorodzinnym.

Dom powstał w ub. roku. Jego powierzchnia użytkowa to 452 m kw. Więcej na: www.db2.pl

db2_b_10

db2_b_09

db2_b_08

db2_b_07

db2_b_06

db2_b_03

db2_b_04

db2_b_30

db2_b_26

db2_b_12

db2_b_13

db2_b_25

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Konieczny zwycięzca! Jego Arka najlepsza na świecie

Arka najlepsza!

Brenna | 15 stycznia 2017

Arka Roberta Koniecznego najlepszym domem na świecie.

Dom z podcieniami

Dom z podcieniami

świerklaniec | 27 czerwca 2016

Dom w Świerklańcu to kolejna interesująca propozycja jojko+nawrocki architekci.

Pośród sosen wyrósł dom

Dom pośród sosen

Warszawa | 11 czerwca 2016

Dom pod Warszawą - nowa realizacja pracowni jojko+nawrocki architekci.

Dom w łupku


Dom w łupku


Katowice | 12 marca 2016

Coraz więcej ciekawych realizacji jednorodzinnych pojawia się w Polsce.

10 najciekawszych domów jednorodzinnych

Się jednak buduje!

Brenna | 20 lipca 2015

10 najciekawszych, wg „Design Alive", domów jednorodzinnych w Polsce.