Dom i pracownia artystów z oknami jak kadry obrazów

Na sąsiadujących parcelach zamykających spokojną uliczkę w willowej dzielnicy Krakowa powstały dwa budynki dla pary artystów i ich dzieci: dom mieszkalny i pracownia. Otwierają się one bezpośrednio na małopolski krajobraz, ponad polami sąsiadującymi z tylną granicą działek.

Każdy z domów tworzy autonomiczną bryłę, wyróżniającą się zarówno geometrią jak i materialem elewacji. Niemniej sposób kształtowania ich formy, zarówno w jej rzeźbie jak i detalu sprawia iż tworzą wspólnie kompozycje przestrzenną, definiując jednoznacznie miejsce pomiędzy sobą jak i zakończenie biegu ulicy.

Widok na krajobraz – największy atut miejsca, w którym budynki powstały jest w sposób naturalny tematem wiodącym w organizacji jego wnętrz i elewacji. Główne pomieszczenia zostały zaprojektowane na pierwszej kondygnacji i są otwarte ku dużym tarasom. Natomiast każdy otwór okienny kadruje przez swoje drewniane ramy wycinek krajobrazu, umieszczając go we wnętrzach na wzór obrazów.

Budynek pracowni składa się z dwóch głównych obszarów funkcjonalnych – studia malarskiego na pietrze – korzystającego ze światła z dachowych świetlików oraz atelier filmowego w przyziemieniu, z intymną przestrzenią roboczą otwierającą się na półzagłębione patio oraz niewielka sala projekcyjna.

Projekt: Piotr Brzoza Architekten GmbH. Zespoł: Piotr Brzoza, Lukasz Wolenski. Więcej na: www.brzoza.ch

no images were found

Powiązane artykuły:

Dom Atrialny. Nowoczesna willa, w której wydobyto piękno naturalnych materiałów

Dom Atrialny

Warszawa | 3 grudnia 2020

Nowoczesna willa, w której wydobyto piękno naturalnych materiałów

Slab House: Dom dla fanów nowoczesnej architektury i… klocków LEGO

Slab House

Suchy Las | 27 listopada 2020

Dom dla fanów klocków LEGO od pracowni mode:lina

Leśny dom niedaleko Torunia

Leśny dom

Toruń | 12 listopada 2020

Liczne przeszklenia sprawiają, że natura dosłownie sięga wnętrza