DOM GOTOWY DO LOTU

MAC

WARSZAWA 3.12.2012

ARCHITEKTURA LUDZIE MIEJSCA

Pracownia architektoniczna 81.WAW.PL postanowiła nieco "oderwać" budynek mieszkalny od ziemi i stworzyła dom-śmigło. Oczywiście oderwała go metaforycznie, bo jest stabilny, tworzą go cztery niezależne części, oglądany jednak z odpowiedniego dystansu przypomina jeden z najważniejszych elementów każdego powietrznego statku.

Dom powstał na planie kwadratu, a w każdym jego narożniku stworzone trójkątne wcięcie. - Na końcu każdego wcięcia umieściliśmy okna, które mają za zadanie doświetlić łazienki i pomieszczenia techniczne. Dzięki powstaniu wcięć uzyskaliśmy także kształt domu, który w rzucie przypomina śmigło - przyznaje Rafał Grudziąż, architekt.

Cztery niezależne części budynku mieszczą się w płatach śmigła. Osią ogniskującą projekt stała się część centralna, do której przylegają wszystkie płaty. Takie rozwiązanie umożliwiło oddzielenie części sypialnej od części dziennej. Architekci założyli, że w jednej części płata śmigła znajduje się swego rodzaju wiata pełniąca funkcję zarówno garażu, jak i głównego wejścia do domu. - Wyodrębnienie garażu pod zadaszeniem pozwoliło nam dowolnie aranżować pozostałą powierzchnię budynku - wyjaśnia architekta Anna Paszkowska z pracowni 81.WAW.PL, współautorka projektu.

W drugiej części śmigła znalazło się miejsce dla sypialni dla dzieci wraz ze wspólną łazienką. Trzecia część jest zarezerwowana dla sypialni rodziców z niezależną łazienką oraz garderobą. Z kolei czwarta część to strefa dzienna, z przestronnym salonem oraz kuchnią. W centralnej części zlokalizowano garderobę oraz toaletę dla gości. Wszystkie pokoje w domu są jasne. - Dzięki zastosowaniu dużych przeszkleń w pokojach, nie tylko doświetliliśmy pomieszczenia, ale także umożliwiliśmy bezpośredni dostęp do ogrodu. Dodatkowo część dzienną zaprojektowaliśmy tak, aby z salonu i kuchni umożliwić dostęp do zadaszonego tarasu - podkreśla Paszkowska.

Bryłę parterowego budynku obłożono deskami, wymalowanymi na biało. Aby uzyskać efekt większej dynamiki w miejscach wcięć zastosowano również deski, lecz pomalowane na czarno. Dom powstał w okolicach Warszawy, powierzchnia zabudowy to 420 metrów kw., natomiast powierzchnia użytkowa wykosi 200 metrów kw.

Więcej: www.81.waw.pl

Dom śmigło stworzony przez pracownię 81.WAW.PL. fot. Materiały prasowe

Dom powstał na planie kwadratu, a w każdym jego narożniku stworzone trójkątne wcięcie. fot. Materiały prasowe

Bryłę parterowego budynku obłożono deskami, wymalowanymi na biało. fot. Materiały prasowe

Wyodrębnienie garażu pod zadaszeniem pozwoliło na dowolne aranżowanie pozostałej powierzchni budynku. fot. Materiały prasowe