Dieter Rams: Mamy mnóstwo niepotrzebnych rzeczy

Wiesbaden | WOJCIECH TRZCIONKA

22 marca 2015 | Design | Ludzie |

– Gdybym miał wybierać drogę raz jeszcze, to nie zostałbym projektantem – powiedział Dieter Rams, dla wielu niekwestionowany guru projektowania i najbardziej wpływowy dizajner XX wieku. Niemiec skrytykował również to, jak design jest dzisiaj rozumiany i postrzegany. – Mamy mnóstwo niepotrzebnych rzeczy. Rzeczy mogą i powinny trwać dłużej.

Dieter Rams, urodzony w 1932 roku w Wiesbaden mistrz funkcjonalizmu, to jeden z najważniejszych projektantów XX wieku. W latach 1955-1995 odpowiadał za design w firmie Braun. Wiele produktów, które wyszły spod jego ręki uważanych jest za ikony – uważa się również że stanowiły inspirację dla wielu produktów marki Apple. Rams ułożył dziesięć zasad, którymi do dziś kieruje się większość świadomych projektantów. – Lata temu podsumowałem swoją filozofię designu w 10 punktach i jestem naprawdę bardzo zaskoczony, że ludzie dzisiaj, zwłaszcza studenci, nadal je akceptują. Widocznie rzeczy nie zmieniły się aż tak znacznie w ciągu ostatnich 50 lat. Tak więc, nawet w dzisiejszych czasach, są one nadal akceptowane – powiedział Rams w rozmowie z Fastcodesign.com.

Rams krytykuje
– Design, szczególnie w mediach, jest dzisiaj rozumiany jako „cenny nabytek stylu życia”. Przeszkadza mi arbitralność i bezmyślność, z jaką wiele rzeczy jest produkowanych i wprowadzanych na rynek. I to nie tylko w sektorze dóbr konsumenckich, ale także w architekturze czy reklamie. Wszędzie mamy mnóstwo niepotrzebnych rzeczy. Poszedłbym w ocenie nawet dalej, opisując to jako nieludzkie.

Rams poucza
– Rzeczy mogą i powinny trwać dłużej. Muszą one być tak skonstruowane, aby mogły być ponownie użyte. Musimy bardziej dbać o nasze środowisko. Nie tylko nasze osobiste środowisko, ale także środowisko naszych miast i naszych zasobów. To jest przyszłość designu, by bardziej dbać o te podstawowe elementy. W przeciwnym razie nie jestem pewien, co będzie z przyszłością naszej planety. Dlatego projektanci muszą wziąć na siebie odpowiedzialność. Potrzebujemy wsparcia politycznego, aby rozwiązać problemy związane z naszym środowiskiem i jak powinniśmy kształtować nasze miasta. Jako projektanci nie powinniśmy tego robić dla siebie, ale dla naszej społeczności. A społeczność potrzebuje wsparcia, nie tylko do współdziałania ze sobą w sposób demokratyczny, ale też potrzebuje wsparcia jak demokratycznie żyć.

Rams się cieszy
Jak wyglądałby dziś komputer mojego projektu? Jak jeden z produktów firmy Apple. W wielu czasopismach lub w Internecie, ludzie porównują produkty Apple do rzeczy, które zaprojektowałem w czasach pracy dla Brauna. A ja myślę, że ich projekty są genialne. Nie uważam, że jest to imitacja. Biorę to za komplement.

Rams przestrzega
– Gdybym miał wybierać drogę raz jeszcze, to nie zostałbym projektantem. Wierzę, że w przyszłości będzie mniej ważne, aby mieć wiele rzeczy i a raczej aby sprawować opiekę nad tym, gdzie i jak żyjemy.

no images were found

Powiązane artykuły:

Filmowa gratka dla miłośników designu. Dokument o Dieterze Ramsie dostępny w otwartym kanale

„Rams”

Berlin | 11 kwietnia 2020

Dokument o Dieterze Ramsie dostępny w otwartym kanale

Google czuje dym [wideo]

Google czuje dym

Mountain View | 8 marca 2014

Google poinformowało o swojej nowej inwestycji.