DEMOKRACJA POŚRÓD TYŁKÓW

MAR

BANGKOK 15.7.2013

DESIGN LUDZIE RZECZY

- Ten projekt ilustruje widzenie świata, w którym nie ma bogatych czy biednych tyłków. Tyłek zawsze jest tyłkiem - taką deklarację złożył pochodzący z Tajlandii twórca Saran Yenpanya. I wcielił ją w życie, przygotowując instalację Cheap Ass Elites.

Ten projekt to społeczny dyskurs pomiędzy tym, co "wysokie" i "niskie". A raczej krytyka takiego podziału, wciąż funkcjonującego w wielu dziedzinach aktywności. Tworząc go Yen zainteresował się również aspektem socjologicznym wzornictwa, łącząc masowe produkty gospodarstwa domowego oraz "elitarne" i "wysmakowane" elementy, wpisane w tradycję i uznane społecznie. To rodzi pewne poczucie sarkazmu. A wszystko jest wykonane z tworzywa sztucznego.

Zestawienie takich elementów - elegancji i tradycji z podstawowymi przedmiotami gospodarstwa domowego, jak kosz na bieliznę, czy plastikowa skrzynka na naczynia prezentuje główną ideę projektanta na stałe mieszkającego i działającego w Szwecji. Jego kolekcja siedzisk, jak zaznacza, ze względu na swoją formę, może służyć każdemu tyłkowi. Bez żadnych podziałów.

Więcej: www.saranyen.com

Instalacja Cheap Ass Elites. fot. Materiały prasowe

W projekcie autor zestawia to co przyjęte za "wysokie" z tym, co "niskie". fot. Materiały prasowe

Elementy instalacji powstały z tworzywa sztucznego. fot. Materiały prasowe