CO POZOSTAŁO PO FABRYKACH PORCELANY

ŁP

AMSTERDAM 8.8.2013

DESIGN LUDZIE RZECZY WYDARZENIA

W Jeroen Bechtold Gallery w Amsterdamie oglądać można wystawę Moniki Patuszyńskiej "Bastards & Orphans". Wystawa jest fragmentem większego projektu, którego ideą przewodnią jest badanie tego, co pozostało w sferze materialnej oraz intelektualnej po zamkniętych fabrykach porcelany; obserwacja zachodzących tam procesów; pytanie o miejsce sztuki, designu, własności intelektualnej w życiu i w społeczeństwie w zetknięciu ze światem "zewnętrznym"- o ich wartość, znaczenie i przyszłość.

- Znalazłam się w samym środku fali, która przez ostatnie lata przetacza się przez świat. Stare fabryki na całym świecie stoją puste czekając na swoje buldożery - mówi artystka. - Interesuje mnie przede wszystkim sam proces pracy z tkanką opuszczonej fabryki - porządek korytarzy drążonych przez czas; struktura rozkładu i próba jego zapisania; odkrycie, że negatyw i pozytyw kapiącej wody wcale się od siebie nie różnią...

- Jestem niezmiernie podekscytowany wystawą, bo prawie nigdy nie organizuję w mojej galerii wystaw innych artystów. Ten projekt ogromnie do mnie przemawia. Porzucone formy gipsowe - zniszczone przez wodę przeciekającą przez dziurawe dachy opuszczonych hal fabrycznych, zostały potraktowane z taką samą uwagą i precyzją, z jaką były odlewane w przeszłości. To prawdziwy zapis współczesnego społeczeństwa i tego, jak zmienia się współczesny świat - mówi Jeroen Bechtold, właściciel galerii oraz projektant porcelany, który sam tworzył m.in. dla Rosenthala, firmy Staffel oraz Flora.

Monika Patuszyńska - rocznik 1973, mieszka i pracuje w Warszawie oraz Cardiff (Walia).  W 1999 r. ukończyła Wydział Ceramiki i Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest członkiem Międzynarodowej Akademii Ceramiki z siedzibą w Genewie, od pięciu lat prowadzi również Międzynarodowe Sympozjum Ceramiki „Porcelana Inaczej” odbywające się w dolnośląskich fabrykach porcelany. Jej prace znajdują się w kolekcjach muzealnych na całym świecie - m.in. Museum of Modern Ceramic Art w Gifu w Japonii, Jingdezhen Ceramics Museum w Chinach, Mungyeong Ceramics Museum w Korei, Danmarks Keramikmuseum w Danii czy Musée de la Céramique w Vallauris we Francji, prezentowane były na ponad 90 wystawach, w tym 8 indywidualnych.

Projekt został zrealizowany w ramach stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystawa potrwa do 24 sierpnia.

Więcej: www.patuszynska.art.pl, www.jeroenbechtold.nl

Operacja Książ. fot. Monika Patuszyńska

Wystawa w Amsterdamie jest częścią większego projektu. fot. Monika Patuszyńska

Monikę Patuszyńską interesuje proces pracy z tkanką opuszczonej fabryki. fot. Monika Patuszyńska

Kolejne ekspozycje prac Moniki Patuszyńskiej zaplanowano m.in. w Wałbrzychu, Łodzi i Stoke-on-Trent. fot. Monika Patuszyńska

Ekspozycja potrwa do 24 sierpnia. fot. Monika Patuszyńska