BĘDZIEMY SIEDZIEĆ NA SIANIE?

TWO, KORESPONDENCJA Z MEDIOLANU

27.4.2012

RZECZY

Niemiecki projektant Werner Aisslinger wciąż rozwija swój niezwykły projekt krzesła ze sprasowanego siana. Obecnie robi to przy współpracy z włoską firmą Moroso, na której stoisku prezentował swoje krzesła podczas 51. edycji Salone Internazionale del Mobile w Mediolanie.

Hemp Chair jest pierwszym na świecie krzesłem typu monoblok (jest wykonane z jednego zwartego arkusza surowca), powstałym z konopnego siana. Zaprojektował je Niemiec Werner Aisslinger wspólnie z koncernem chemicznym BASF i pierwszy raz pokazał przed rokiem w Mediolanie. Krzesło zauważyła tam Patrizia Moroso, właściclka słynnej meblarskiej marki i zaproponowała Niemcowi współpracę, której efektem był pokaz poprawionej wersji krzesła na stoisku Moroso podczas ostatniej edycji mediolańskich targów.

- Choć już jesteśmy coraz bliżej, bo poprawiliśmy materiał i ergonomię, to to krzesło to wciąż prototyp - powiedział nam Werner Aisslinger. - Dla mnie to coś nowego ale zarazem wspaniałego pracować z Moroso przy produkcie, w końcu nie meblarskim, ale technologicznym. Wolę technologię, poszukiwanie nowych materiałów niż tylko tworzenie nowych kształtów.

Krzesło powstało w nowych technologiach przy użyciu nie tylko włókien naturalnych, które są formowane pod wpływem ciepła, ale także specjalnych klejów ekologicznych - tak powstaje kompozytowy materiał, a jego cienkie warstwy następnie są formowane w struktury.

Więcej: www.aisslinger.de, www.moroso.it

Hemp Chair jest pierwszym na świecie krzesłem typu monoblok. fot. Materiały prasowe

Krzeslo powstało z konopnego siana. fot. Materiały prasowe

- Krzeslo to wciąż prototyp - mówi Werner Aisslinger. fot. Wojciech Trzcionka