AUTONOMIA W PARZE

RED

EINDHOVEN 12.5.2013

DESIGN LUDZIE

Kiki van Eijk i Joost van Bleiswijk. Ona rocznik 78., on o dwa lata starszy. Absolwenci Design Academy w Eindhoven, a zarazem czołówka niderlandzkich projektantów. Od kilkunastu lat tworzą parę. Wspólnie prowadzą studio i galerię, mimo to każdy zachowuje swą niezależność w projektowaniu. Czy bycie ze sobą 24 godziny na dobę jest łatwe? Czy rzemiosło w parze z designem to dobry biznes?

Przyjemny gwar, zwykły dzień, niezwykłych ludzi. Poprzemysłowa architektura, przez wielkie fabryczne okna sączy się zmierzch na bajkowe obiekty Kiki i techniczne fascynacje Joosta. Osobno i razem, bez dominacji, bez nachalności. Kiedy spotykamy się w ich studio, otoczeni są znajomymi i rodziną. Widać nić porozumienia, jeden zaczyna, drugi kończy, wystarczy spojrzenie. Projektowo niezależni, wspólne obiekty tworzą sporadycznie. Codziennie tworzą najbardziej emocjonującą parę projektantów współczesnego wzornictwa.

- My Holendrzy nie czekamy, aż ktoś zrobi coś za nas. Produkcję, promocję, wszystko bierzemy we własne ręce. Kiedy zaczynamy, jesteśmy nieco artystami, potem sami dbamy o wytworzenie, sprzedaż i dlatego możemy robić rzeczy bezkompromisowe - opowiada Joost.

- Nie znam za dobrze Polski, nigdy tam nie byłam. Ale wyobrażam sobie, że z wielu względów, np. waszej historii, też jesteście przyzwyczajeni do robienia wszystkiego samemu. To nas łączy - dodaje Kiki.

Pełen zapis rozmowy Ewy Trzcionki z Kiki van Eijk i Joost van Bleiswijk w szóstym numerze kwartalnika "Design Alive".

Magazyn znajdziesz: tutaj
Prenumeratę zamówisz: tutaj

Joost van Bleiswijk i Kiki van Eijk. fot. Materiały prasowe

Projekt Heavy Metal - Joost van Bleiswijk fot. Materiały prasowe

Projekt Scratchset - Kiki van Eijk. fot. Materiały prasowe