ARCHITEKTURA DO SIEDZENIA

JARDA RUSZCZYC

AARUP 28.6.2014

DESIGN RZECZY

Światowej sławy architekt Tadao Ando od czasu do czasu poświęca swój czas na tworzenie rzeczy mniejszych, jak krzesła i fotele. Jednym z takich pomysłów jest wdrożone już krzesło Dream.

Krzesło jest efektem współpracy z duńską marką Carl Hansen & Son. Laureat nagrody Pritzkera z roku 1995 zdecydował się na przyjęcie tej propozycji, ponieważ zainteresowało go połączenie japońskich tradycji wytwarzania z duńskim minimalizmem, o którym bywa głośno także w Kraju kwitnącej Wiśni. Co więcej, projekt mebla to hołd złożony przez Ando słynnemu przed laty projektantowi, Hansowi J. Wegnerowi. - przez wiele lat byłem wielbicielem rzemiosła, któremu oddawał się Wenger. Przyjmując propozycję firmy Carl Hansen & Son miałem okazję popracować ze specjalistami z wielu dziedzin, którzy są związani z krajem Wengera. Zarazem było to nowe doświadczenie, zwykle tworzę architekturę, a tematyką meblową zajmowałem się w sytuacji, gdy wybierałem przedmioty do zaprojektowanych przeze mnie obiektów - przyznawał Tadao Ando podczas prezentacji mebla.

Ando nie gdyby jednak sobą, gdyby nie eksperymentował - w krześle Dream dotarł do granic możliwości tego, co można stworzyć ze sklejki. Zresztą nie tylko badanie granic wytrzymałości materiałowych, ale także ogólnych zasad tworzenia. Architekt zapragnął, aby mebel powstał z jednego rodzaju surowca. Choć oczywiście pojawiły się wersje tapicerowane i materiałowe. Ceny zaczynają się od ok. 2500 euro.

Więcej: www.carlhansen.com