Znamy laureatów Design Alive Awards 2012! (wideo)

Agnieszka Jacobson-Cielecka, Wojciech Szczurek i Robert Konieczny to laureaci pierwszej edycji Design Alive Awards. Wyróżnienia otrzymali Aleksandra Gaca i Zdzisław Sobierajski. Uroczysta gala odbyła się w czwartkowy wieczór w concepcie handlowym Mysia 3 w Warszawie, a laureaci świętowali w towarzystwie ponad 300 gości. – Po raz pierwszy w Polsce nagradzamy ludzi kreatywnych – mówiła Ewa Trzcionka, redaktor naczelna „Design Alive”.Agnieszka Jacobson-Cielecka, Wojciech Szczurek i Robert Konieczny to laureaci pierwszej edycji Design Alive Awards. Wyróżnienia otrzymali Aleksandra Gaca i Zdzisław Sobierajski. Uroczysta gala odbyła się w czwartkowy wieczór w concepcie handlowym Mysia 3 w Warszawie, a laureaci świętowali w towarzystwie ponad 300 gości. – Po raz pierwszy w Polsce nagradzamy ludzi kreatywnych – mówiła Ewa Trzcionka, redaktor naczelna „Design Alive”. Było i uroczyście, i towarzysko, ponieważ nagrody Design Alive mają również pełnić rolę „łącznika” środowisk na co dzień zajmujących się specjalnościami kreatywnymi.

Konkurs redakcja „Design Alive” zorganizowała po raz pierwszy. Do Kapituły zaprosiła specjalistów z różnych dziedzin. Pracom jury przewodniczyła trendwatcherka Zuzanna Skalska, a obok niej Kapitułę tworzyli: Ewa Trzcionka, Agnieszka Szóstek, Piotr Voelkel, Oskar Zięta i Ake Rudolf.

Do nagrody nominowanych zostało 30 osób w trzech kategoriach: Strateg, Kreator i Animator. 3 listopada Kapituła wybrała laureatów podczas posiedzenia w Concordia Design w Poznaniu. Werdykt ogłoszono dopiero w czwartkowy wieczór. – Tak naprawdę powinniśmy dziś nagrodzić wszystkich nominowanych, bo każdy z nich swoją pracą zasłużył na takie wyróżnienie. Design Alive Awards śmiało można nazwać przełomowymi nagrodami, wykraczającymi daleko poza zwyczajowe postrzeganie nagród związanych z designem. Chyba nikt nie organizował konkursu, w którym nagradza się w tej dziedzinie strategów czy animatorów – mówiła Zuzanna Skalska, przewodnicząca konkursowej kapituły, która na gali pojawiła się w podwójnej roli. Tuż przed ostatecznymi konkursowymi rozstrzygnięciami wygłosiła wykład pt. „Świadomi liderzy zmian”. Każdy z trzech laureatów otrzymał statuetkę, stworzoną specjalnie na tą okoliczność przez projektanta i naukowca Oskara Ziętę oraz pióra Lamy Dialog 3 i książki Modesta Amaro.

– Ważność tej nagrody polega na tym, że nagradza się ludzi. To ludzie stali się pierwszoplanowymi bohaterami – przyznał Zdzisław Sobierajski, właściciel firmy Prefekt Sobierajski, wyróżniony w kategorii Strateg. Główna nagroda w tej kategorii powędrowała w ręce Wojciecha Szczurka, prezydenta Gdyni, który przekonuje, że w mieście design to nie mrzonka. – Tego typu nagrody są potwierdzeniem, że design w jak najszerszym wymiarze jest znakomitą inwestycją. W Gdyni, stosunkowo młodym mieście, od dawna zdajemy sobie sprawę, jak ważną sprawą jest przestrzeń dla naszego wspólnego życia – przyznał laureat. Już dziś Gdynia uchodzi za jedno z modelowych miast, gdzie design funkcjonuje na co dzień i nie jest tylko festiwalową ciekawostką. Rok temu zainaugurowano tu działalność Centrum Designu Gdynia.

W kategorii Animator jury postanowiło nagrodzić dziennikarkę, kuratorkę i wykładowcę School of Form Agnieszkę Jacobson-Cielecką. Laureatka nie mogła być obecna na gali ponieważ w Muzeum Designu w izraelskim Holon otwierała ekspozycję „Common Roots. Design Map of Central Europe”, której jest kuratorką. W imieniu laureatki nagrodę odebrały jej córki Maria i Helena.

I wreszcie kategoria Kreator. Decyzją jurorów nagroda trafiła w ręce architekta Roberta Koniecznego, który od kilku lat konsekwentnie „uczy” Polaków nowych typologii domów. W ostatnich miesiącach stworzył projekt Domu Autorodzinnego, gdzie samochód staje się stałym łącznikiem między życiem domowym a światem zewnętrznym. – W tym środowisku jestem trochę kosmitą. Byłem zaskoczony, że architekt za swoją pracę otrzymuje nagrodę od osób związanych na co dzień z designem – mówił laureat. Specjalne wyróżnienie Kreator Absolutny od sponsora, od marki Absolut, trafiło do Aleksandry Gacy za projekt tkanin akustycznych.

Czwartkowy wieczór okazał się znakomitym pretekstem do długich rozmów poświęconych wzornictwu i nie tylko. A wszystko w otoczeniu kulinarnych specjałów od Jabłek Kontrolowanych, warszawskiej Bistro Charlotte, restauracji Nowy Świat w Bielsku-Białej, ze specjalnym udziałem Atelier Amaro. O drinki zadbał Absolut. Galę prowadzili: Ewa Trzcionka, redaktor naczelna „Design Alive” oraz Dariusz Stańczuk, dziennikarz RMF Classic.

Mówi Agnieszka Jacobson-Cielecka:

Agnieszka Jacobson-Cielecka from designalive.pl on Vimeo.

Spot Design Alive Awards:

Spot DAA 2012 from designalive.pl on Vimeo.

Za co otrzymali nagrody

KREATOR 2012 DESIGN ALIVE
ROBERT KONIECZNY
Za projekt Domu Autorodzinnego jako pełnego wyrazu opracowanej autorsko nowej typologii domu dla rodzin, gdzie samochód to stały łącznik między życiem domowym a światem zewnętrznym. Za umiejętność syntezowania własnych doświadczeń oraz obserwacji życia współczesnego człowieka. Za ponadprzeciętną kreatywność oraz odwagę w stawianiu czoła projektom unikatowym i silnie skierowanym na użytkownika i jego potrzeby, często wymykające się głównym trendom oraz naukowej i demograficznej statystyce.

KREATOR ABSOLUTY 2012 DESIGN ALIVE (wyróżnienie)
ALEKSANDRA GACA
Za projekt Architextile dla Casalis, który łączy ponadprzeciętną estetykę z akustycznymi właściwościami. Za rozwijanie technologii tkania trójwymiarowego oraz dostosowywanie jego unikatowych możliwości do formowania przepływu dźwięku w strukturach architektonicznych. Za projekt, który dzięki autorskim, unikalnym technikom zmienia tkaninę z płaskiej w przestrzenną, przez co we wnętrzach da się rozmawiać. A tym samym design staje się realnym rozwiązywaniem problemów we współczesnym świecie.

ANIMATOR 2012 DESIGN ALIVE
AGNIESZKA JACOBSON-CIELECKA
Za inicjowanie, animowanie i realizowanie wydarzeń, które wpływają na świadomość designu w Polsce oraz postrzeganie w świecie designu z tej części Europy. Za łączenie ludzi i pobudzanie nowych inicjatyw. Za umiejętne budowanie zespołu, w którym potrafi być dyrygentem. Za współtworzenie innowacyjnego w skali światowej programu kształcenia projektantów w poznańskiej School of Form. Za wystawy „Unpolished – Young Design from Poland”, „Plecie się”, „Kto ty jesteś?” oraz za sprawowanie merytorycznej pieczy nad doskonałym tegorocznym Łódź Design Festival.

STRATEG 2012 DESIGN ALIVE (wyróżnienie)
ZDZISŁAW SOBIERAJSKI
Za traktowanie wiedzy o designie jako integralnego elementu strategii rozwoju produktu w firmie Perfekt Sobierajski. Za wiarę w design, jako kluczowy czynnik rozwoju ekonomicznego, która doprowadziła do zatrudniania wielu utalentowanych absolwentów wydziałów projektowych. Za budowanie zespołu projektującego coraz bardziej konkurencyjne i przyjazne urządzenia medyczne, nominowane i nagradzane w międzynarodowych konkursach. W końcu za fakt, iż dzięki własnemu przekonaniu o wartości designu w biznesie stał się prawdziwym orędownikiem współczesnej przedsiębiorczości w Polsce.

STRATEG 2012 DESIGN ALIVE
WOJCIECH SZCZUREK
Za strategię wyrastającą z miłości do Gdyni. Realizowaną w dialogu publicznym według zasad partycypacji. Za budowanie zespołu pasjonatów, dzięki którym strategia nie jest tylko dokumentem, a czytelnym wyznaczeniem celu, elastycznym względem zmieniających się warunków i oczekiwań biznesu, mieszkańców, i turystów. Za kolejne Gdynia Design Days – imprezę o lekkiej formule, edukującą o roli designu. Za inaugurację Centrum Designu Gdynia, które na co dzień realnie służy jednostkom miejskim, by design był skutecznym narzędziem tworzenia miasta nowoczesnego, przemyślanego, przyjaznego i bezpiecznego.

MECENAS
Jabłko Kontrolowane

PARTNERZY STRATEGICZNI
Concordia Design
Mysia 3
Zieta Prozessdesign

PARTNERZY
Schattdecor
Lamy
Leica
Absolut
Design4Rent

PATRON GŁÓWNY
ThinkTank

PATRONI MEDIALNI
RMF Classic
zwierciadlo.pl
DOMO+
PLANETE+

Więcej: www.designalive.pl/awards

Robert Konieczny odbiera nagrodę z rąk Oskara Zięty. fot. Rafał Placek

Wojciech Szczurek i Ewa Trzcionka. fot. Rafał Placek

Córki Agnieszki Jacobson-Cieleckiej odbierają nagrodę od Zuzanny Skalskiej i Ewy Trzcionki fot. Rafał Placek

Aleksandra Gaca. fot. Rafał Placek

Zdzisław Sobierajski odbiera wyróżnienie od Ake Rudolfa. Po bokach prowadzący galę Ewa Trzcionka i Dariusz Stańczuk (RMF Classic). fot. Rafał Placek

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Luksusowe Domy z Omeną

Luksusowe Domy z Omeną

Warszawa | 12 maja 2024

Filmowa w podróż po wyjątkowych rezydencjach ukrytych w różnych zakątkach Polski