Dom z kontenerów, który możesz dowolnie przestawiać

W Poznaniu stanął dom z kontenerów. Na 55 m kw. rozlokowano salon z kuchnią, miejsce do pracy, sypialnię i łazienkę z wanną. Dodatkowe 24 m kw. to wypełniony roślinnością taras. Całoroczne użytkowanie domu zapewniają ściany izolowane pianą natryskową i wykończone sklejką brzozową.

Zaprojektowany przez Adama Wiercińskiego Dom Przenośny powstał z dwóch kontenerów morskich. Odważny projekt zrealizowano dla pary pasjonatów architektury tymczasowej w ramach poszukiwania trudnych, lecz ciekawych przestrzeni do życia.

Realizacja projektu okazała się świetną odpowiedzią na wyzwania obecnych czasów i potrzebę mobilności. Dom przestaje być bowiem przywiązany do konkretnego miejsca i może zmieniać lokalizację wraz ze zmianami towarzyszącymi życiu właścicieli.

Dom z kontenerów znajduje się przy ogrodzie społecznym obok parku Szelągowskiego w Poznaniu, ale jego właściciele już dziś planują by w przyszłości stanął w lesie, a docelowo – na wodzie.

Nietypową konstrukcję składającą się z dwóch kontenerów morskich typu cargo o wymiarach 12 x 2,5 m w całości przygotowywano w hali produkcyjnej. Transport i montaż na działce trwał jeden dzień, na miejscu odbyły się jedynie wewnętrzne prace wykończeniowe.

Magazyn Design Alive

NR 46 ZIMA 2023

ZAMAWIAM

NR 46 ZIMA 2023

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023NR 45 JESIEŃ 2023

Kontenery z widokiem na rzekę

Dom ustawiono częściowo na dachu kontenerów pełniących funkcje magazynowe. Ze względu na opadające ukształtowanie terenu i cenne widoki, bryłę przesunięto o połowę długości tworząc z jednej strony duży taras skierowany na pobliską rzekę. Obniżenie sięgające gruntu po drugiej stronie zapewniło natomiast komfortowe wejście do środka.

Celowo pozostawiono charakterystyczną elewację z grubej blachy trapezowej, żeby ukazać szczerość surowego materiału konstrukcyjnego. Ściany pomalowano na zgaszony zielony kolor, który powoduje, że dom z kontenerów wtapia się w otoczenie.

W części dziennej, w miejscach po metalowych wrotach, wprawiono duże okna balkonowe z widokiem na rzekę. Po bokach rozmieszczono natomiast kwadratowe okna, które stylistycznie świetnie pasują do prostej bryły. Dom uzupełniają stalowe schody i charakterystyczna łukowa balustrada na tarasie.

Dom z kontenerów. Ile kosztował?

– Ten konkretnie dom całościowo kosztował ok. 230 tys. zł z wyposażeniem – mówi projektant Adam Wierciński. – Trochę eksperymentowaliśmy z inwestorami z różnymi rozwiązaniami. Dom stanął na istniejących kontenerach kawiarniano-magazynowych, dlatego sytuacja z kanalizacją była ułatwiona, ponieważ jest pod spodem (można się wpiąć z instalacji wodno-kanalizacyjnej, również do zbiornika oraz do skrzynki elektrycznej). Domek jest całoroczny, nadmiarowo izolowany natryskowo pianą i ogrzewany. A chłodzony jest jedynie jednostką klimatyzacji. Oczywiście świetnym dodatkiem, którego zabrakło w procesie byłyby panele fotowoltaiczne, które są w planach.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Na wysokościach

Na wysokościach

Poznań | 24 stycznia 2023

Odwiedzamy mieszkanie na 18. piętrze najwyższego budynku mieszkalnego w Poznaniu

Próżność

Próżność

Poznań | 22 września 2020

W centrum Poznania działa wyjątkowa przestrzeń barowo-muzyczna

Studencki klimat

Studencki klimat

Poznań | 7 kwietnia 2016

Studenckie mieszkanie nie musi wyglądać jak najtańszy hostel.