Różane Wzgórze

Na malowniczym wybrzeżu niedaleko Kopenhagi niszczał niewielki domek, a dziś stoi tu dom jednego z największych twórców współczesnej duńskiej architektury – Jonasa Bjerrego-Poulsena z Norm Architects.

W miasteczku Vedbæk, niewielkiej wiosce rybackiej, w idyllicznym zakątku Danii, Jonas Bjerre-Poulsen, współzałożyciel Norm Architects, i jego rodzina znaleźli swoje miejsce na ziemi. Mieszkali tam od siedmiu lat, kiedy ich serca skradł zaniedbany dom rybacki.

Dom zwany Rosenhøj, czyli Różane Wzgórze, został zbudowany w 1911 roku, w czasie, gdy zamożni obywatele Kopenhagi zaczęli budować domy letniskowe wzdłuż północnego wybrzeża. Zaprojektowali go architekci H. Wright i E.V. Marston. Wright był wówczas architektem miejskim Kopenhagi, wcześniej zaprojektował podobny dom dla siebie. Fritz Johannsen, właściciel Rosenhøj, widząc mały domek Wrighta, zapragnął mieć taki dla siebie. Budynek w stylu tyrolskim odznaczał się bardzo wysoką linią dachu i drewnianymi balkonami z widokiem na morze, posiadał także ogród zimowy. Johannsen inspirował się podróżami do Włoch i Francji, stąd dość eklektyczny styl wnętrza.

Magazyn Design Alive

NR 52/2025 RADOŚĆ

ZAMAWIAM

NR 52/2025 RADOŚĆ

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2025

Znany z projektów, które harmonijnie łączą minimalistyczną estetykę z ciepłem i funkcjonalnością, Bjerre-Poulsen dostrzegł w tym skromnym budynku niepowtarzalny potencjał. Architekt nie kryje, że nie podoba mu się wygląd zewnętrzny domu, przyznaje jednak, że budynek ma charakter, który czyni go wyjątkowym.

– Dom był w słabym stanie. Widać było, że przez dziesięciolecia różni właściciele dobudowywali kolejne elementy, była tu mozaika wielu stylów. Musieliśmy więc wyburzyć prawie wszystko w środku i zacząć od nowa, zachowując tylko najpiękniejsze i najbardziej oryginalne detale i ozdoby – opowiada Jonas Bjerre-Poulsen. – Myślę, że w takich przypadkach trzeba znaleźć najważniejsze i najbardziej rzucające się w oczy elementy zabytkowego budynku, a następnie użyć współczesnych prostych elementów, aby podkreślić te cechy.

Norm Architects

 

Przekształcony domek rybacki w Vedbæk to kolejny projekt, w którym pracownia Norm Architects tworzy miejsce łączące ducha minionych czasów z nowoczesnym designem.

W celu rozjaśnienia dość ciemnej przestrzeni w ścianach wykonano otwory okienne. Salon i sypialnia, położone na dwóch różnych kondygnacjach, zostały połączone okrągłą klatką schodową. Aby wyrównać poziom siedmiu warstw podłóg po różnych właścicielach, ekipa remontowa wylała podłogę magnetyczną, imitującą zniszczony kamień.

Powstał w ten sposób industrialny kontrast dla zdobionych historycznych ścian i sufitów. Paleta kolorów opiera się na szarościach, beżach i bieli, a obrazy, zdjęcia oraz kontrastujące ze sobą stylistycznie rzeźby podkreślają subtelny mariaż przeszłości z nowoczesnością.
Norm Architects

Norm Architects

Założona w 2008 roku przez Jonasa Bjerrego-Poulsena i Kaspera Rønna pracownia specjalizuje się w architekturze mieszkaniowej, wnętrzach komercyjnych, wzornictwie przemysłowym, fotografii, grafice i reżyserii artystycznej. Nazwa „Norm” wzięła się z inspiracji tradycją i normami architektonicznymi, udoskonalanymi przez wieki. Norm stawia na jakość, trwałość i ponadczasowość, tworząc wzornictwo z dobrych materiałów, łączące piękno, tradycję i historię.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: