Niesamowita przemiana kamienic w Warszawie. Metr kosztuje tu 25-40 tys. zł

Dobiegła końca widowiskowa rewitalizacja stołecznych kamienic Foksal 13/15. By w pełni docenić rozmach prac renowacyjnych i ogrom wykonanej pracy, trzeba porównać stan wyjściowy z wyglądem zakończonej inwestycji. Prezentujemy jak zmieniła się jedna z najbardziej prestiżowych inwestycji mieszkalnych w Polsce.

Kamienice powstały w latach 1895–1898 według projektu Artura Ottona Spitzbartha. W tamtym okresie, podobnie jak i dziś, był to jeden z najbardziej prestiżowych adresów w Warszawie. Za rewitalizacją stoi firma Ghelamco, która do prac zatrudniła najlepszych specjalistów z kraju i zagranicy ponosząc ogromne nakłady finansowe. W obu kamienicach znajduje się 55 apartamentów o powierzchni od 47 do 260 m kw. Powstały też luksusowe lokale usługowe na parterze. Ciekawą propozycją są także apartamenty w południowej części budynku, do których przynależą prywatne ogródki z tarasami. Za metr kwadratowy luksusu trzeba zapłacić od 25 tys. do 40 tys. zł.

Foksal 1315

Kamienice zbudowano w latach 1895–1898 według projektu Artura Ottona Spitzbartha. Już od momentu swojego powstania uchodziły za perły architektury belle époque.

foksal_designalive (1)

Ogromnym wyzwaniem było zrekonstruowanie eklektycznego wystroju fasady Foksal 13 na podstawie jedynego odnalezionego zdjęcia. Swoją bogatą dekorację utraciła w latach 30. XX wieku w wyniku modernistycznej przebudowy.

foksal_designalive (2)

Rewitalizację Foksal 13/15 przez wzgląd na liczbę i poziom zindywidualizowania detali architektonicznych porównywano do konserwacji dzieła sztuki.

foksal_designalive (3)

W prace zaangażowano też wielu artystów i rzemieślników, m.in. kowali artystycznych, którzy wykorzystując tradycyjne techniki zrekonstruowali pełne finezyjnych kształtów wrota bramy i balustrady balkonów.

foksal_designalive (4)

W latach 30. XX wieku, kiedy właścicielem Foksal 13 był „król czekolady”, Jan Wedel, w jej podwórzu zamontowano pierwszą w Warszawie windę panoramiczną.

foksal_designalive (5)

To, co wyróżnia Foksal 15 na tle wielu innych kamienic to niezwykła klatka schodowa, której sufity i podniebienia schodów pokryte są polichromiami z rozkosznymi puttami. O stopniu trudności prac konserwatorskich świadczy choćby fakt, że w samo odtwarzanie malowideł ściennych było zaangażowanych 17 specjalistów.

foksal_designalive (6)

foksal_designalive (7)

Wspaniałe, wręcz pałacowe klatki schodowe kamienic Foksal 13 i 15 zdobią liczne supraporty, portale, sztukaterie i malowidła ścienne, a także posadzki z białego marmuru i ręcznie kute balustrady.

foksal_designalive (8)

Najlepiej zachowane piece kaflowe zostały odrestaurowane, uzupełnione i wyeksponowane w wybranych holach klatek schodowych i lokalach usługowych.

foksal_designalive (9)

Wiele spośród apartamentów Foksal 13/15 posiada bogato zdobione sztukaterie na ścianach i sufitach o blisko 100 wzorach, a także ozdobne parkiety o 20 motywach.

foksal_designalive (10)

Blask odzyskały również oficyny kamienic. W miejscu ślepych ścian zostały przebite nowe okna, które doświetlają apartamenty.

foksal_designalive (11)

W pogłębionych piwnicach stworzono przestrzeń rekreacyjną ze strefą SPA i fitness: dwiema salami ze sprzętem do ćwiczeń, pomieszczeniem do masażu, jacuzzi oraz sauną suchą i łaźnią parową.

Więcej na: www.foksal1315.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Polskie projekty wyróżnione na European Property Awards!

Polacy nagrodzeni

Warszawa | 14 listopada 2020

Polskie projekty wyróżnione na European Property Awards!