Zauroczenie ceramiką

Cisza. Śpiew ptaków. Otoczenie zieleni i historia wybrzmiewająca w murach renesansowego zamku. W takiej scenerii 6 lipca odbyło się „Letnie Popołudnie ze Sztuką” – wydarzenie organizowane już po raz czwarty przez Fine Art Gallery, jedyną w Polsce galerię specjalizującą się w ceramice unikatowej.

Nie była to zwyczajna wystawa ceramiki, ale inspirujące, wielowymiarowe spotkanie ze sztuką i jej twórcami. Uroczysko Siedmiu Stawów znajduje się zaledwie 40 minut od Wrocławia. W otoczeniu zieleni, siedmiu artystów reprezentowanych przez Fine Art Gallery pokazało tu prace, które intrygują, wchodzą w dialog z naturą i rezonują z emocjami.

W urokliwej przestrzeni Uroczyska Siedmiu Stawów goście mieli okazję obcować z pracami siedmiu artystów: Alicji Buławki-Fankidejskiej, Janiny Myronovej, Bożeny Sacharczuk, Ireny Lipskiej-Zworskiej, Weroniki Lucińskiej, Łukasza Karkoszki i Jolanty Hermy-Pasińskiej. Przede wszystkim, wrażenie robiła różnorodność form i technik – tak wiele jest sposobów na to, jak pracować z ceramiką – odważne, emocjonalne, nasycone znaczeniami obiekty udowodniły, że może to być medium zasługujące na miano sztuki. 

Magazyn Design Alive

NR 52/2025 RADOŚĆ

ZAMAWIAM

NR 52/2025 RADOŚĆ

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2025

Tak, ceramika może być sztuką – z tym przeświadczeniem Anna Gendaj prowadzi we Wrocławiu, jedyną w Polsce galerię ceramiki unikatowej, w której oglądać można dzieła wybitnych polskich ceramików.

Fine Art Gallery działa już od 12 lat. Na początku podejmowała temat sztuki szeroko pojętej, skupiając się na artystach wrocławskich, malarstwu grafice. W pewnym momencie pojawiła się jednak w życiu Anny Gendaj pojawiła się jednak ceramika i odtąd stała się tematem przewodnim jej galerii.

– Wielu kolekcjonerów mówi mi, że kiedy zafascynowali się ceramiką – to już na zawsze. Ich odbiór się zmienia, na początku bywają ostrożni, ale im więcej wiedzą, tym więcej widzą. Dlatego moją misją jest w pewnym sensie edukowanie odbiorców – mówi Anna Gendaj. 

– Temu też służą te spotkania w Uroczysku – każdy z artystów używa innych technik, ma inne pomysły spojrzenie i podejście do materiału. Opowiadanie o tym, ujawnianie kontekstów i osobistych historii twórców budzi fascynacje i szacunek odbiorców, pozwala dostrzegać niuanse i znaczenie prezentowanych prac – dodaje Anna Gendaj.

Letnie Popołudnie ze Sztuką

„Letnie Popołudnie ze Sztuką” – czwarta edycja

Wyjątkowo poruszająca była możliwość podejrzenia procesu twórczego Janiny Myronovej, która właśnie tu, w Uroczysku, odbywa artystyczną rezydencję. Jej ręcznie malowane, ceramiczne rzeźby podnoszą na duchu i opowiadają historie o relacjach i świecie, w którym chcielibyśmy żyć.

Janina Myrnova jest rzeźbiarką, która tworzy narracje za pomocą ceramicznych figur, często w dużej skali. Każda z nich ukazuje inną osobowość i osobistą historię. Mówią o emocjach, osobistych historiach, wrażliwości i mocy kobiet. 

Przekazując własne emocje poprzez kolorową kreskę, Myronova w swoich pracach sięga także po moc koloru, aby  wzmocnić siłę przekazu. Jej solowa wystawa we wrocławskiej Fine Art Gallery, rusza 20 lipca.

Mocne wrażenie pozostawiają również prace Weroniki Lucińskiej – efemeryczne, pełne wodnych inspiracji – oraz Bożeny Sacharczuk, która po monumentalnych formach z katowickiego NOSPR-u, tym razem skupiła się na kameralnej grze szkliw i subtelnych faktur.

Rzeźby Łukasza Karkoszki z kolei zdawały się być strażnikami ogrodu – organiczne, zrośnięte z ziemią. Wzruszał także nowy „Ptak nadziei” nestorki ceramiki – prof. Ireny Lipskiej-Zworskiej – delikatna konstrukcja, która zdawała się unosić z gliny ku niebu.

Letnie Popołudnie ze Sztuką

Uroczysko Siedmiu Stawów

To nie tylko hotel – to miejsce, które koi. Otoczony 100 hektarami przyrody, pięknie odrestaurowany, renesansowy zamek w Goli Dzierżoniowskiej oferuje największy luksus naszych czasów – wyciszenie, spokój natury, oderwanie od codziennych obowiązków. W połączeniu z ceramiką unikatową – sztuką tworzoną z pasją i uważnością powstało niezapomniane doświadczenie.

 – Chcieliśmy stworzyć przestrzeń, w której sztuka ma swoje naturalne miejsce – mówi Anna Gendaj, założycielka Fine Art Gallery.

„Letnie Popołudnie ze Sztuką” nie było tylko o sztuce, ale także o byciu tu i teraz i uważności. W renesansowych ogrodach Uroczyska Siedmiu Stawów czas płynął wolniej, a ceramika – żywa, zmysłowa, poruszająca – stała się punktem wyjścia dla spotkań i rozmów o tym, że każda ceramiczna forma niesie w sobie ślad dłoni, emocji, intencji. Każdy obiekt to mikrokosmos, który dotyka tego, co wspólne i uniwersalne. 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Terapia żywym ogniem

Terapia żywym ogniem

Gdynia | 5 października 2024

Karolina Zimnicka, ceramiczka, odkrywa przed nami fascynujący świat gliny

Redefinicja wazonu

Redefinicja wazonu

Warszawa | 7 września 2022

Ceramiczny manifest a może świętokradztwo? Arkadiusz Szwed przełamuje schematy