Ewa Voelkel-Krokowicz


Nagrody za
kreatywne
myślenie


Aktualności


Laureaci

Animator 2014

Michał Kubieniec, Dominik Tokarski
Michał Kubieniec, Dominik Tokarski

twórcy konceptu Geszeft

Geszeft to sklep i kawiarnia w centrum Katowic zainicjowany przez duet Kubieniec i Tokarski. Koncepcja skupienia przedmiotów „naznaczonych Śląskiem” okazała się nośna i chciana. Całość została spięta prostą ideą „zrobienia dobrego geszeftu”. Co więcej, panowie wychodzą „poza adres” i podczas kulturalnych imprez również sprzedają towar. Ku uciesze wielu.

Strateg 2014

Michał Wójcik
Michał Wójcik

prezes Bytom S.A.

Inicjator zmian, który porywa zespół. W krawieckich majstersztykach prezentują się emanujący klasą mężczyźni w różnym wieku i stylu. Kolekcja „Bytom Ikony Kultury” to niezwykła praca badawcza analizy stylu Grzegorza Ciechowskiego będąca triumfem tożsamości, klasy czy krawieckiego profesjonalizmu.

Kreator 2014

Megi Malinowska, Filip Ludka, Tomek Kempa
Megi Malinowska, Filip Ludka, Tomek Kempa

projektanci Tabanda

Ich wigor projektowy jest znany od dawna. Do niego, sukcesywnie dochodzą: dojrzałość, doświadczenie i doświadczanie. Na tym ostatnim trio z Trójmiasta oparło koncept Strefy Testów przygotowanej na Łódź Design Festival. Miejsce, gdzie można było wpierw poznać, a potem użyć. Zrobili to, z czym dotąd nie potrafił zmierzyć się nikt w atrakcyjny i prosty sposób.


Wyróżnieni

Karolina Bołądź, Tomasz Drosio, Rafał Tomasiak
Karolina Bołądź, Tomasz Drosio, Rafał Tomasiak

zespół Zortrax

Pierwsza na polskim rynku firma sprzedająca autorską drukarkę 3D Zortrax. Proces jej projektowania i produkcji był możliwy dzięki finansowaniu za pomocą portalu Kickstarter, gdzie odnieśli spektakularny sukces. Urządzenie zostało docenione przez technologicznego giganta – Dell zamówił pięć tys. sztuk drukarek od polskiego start–upu z Olsztyna.


Nominacje Strateg

M. Hajduk–Dębowska, M. Szczurek, P. Dębowski
M. Hajduk–Dębowska, M. Szczurek, P. Dębowski

założyciele Wydawnictwa Karakter

Na kolejne książki ich wydawnictwa czeka się z utęsknieniem. Wyważone w formie, która nie przyćmiewa tego, co istotne. W tym roku wydali: „Pełnię architektury”, „B jak Bauhaus”, ale też to, co najcenniejsze: autorski album „Dom jako forma otwarta. Szumin Hansenów”. Zbiór prawdziwych w każdym calu zdjęć obecnego stanu rezydencji pary polskich architektów.

Igor Klaja
Igor Klaja

prezes OTCF, twórca marki 4F

Zaledwie w cztery lata stworzył markę sportowych ubrań. Trzykrotnie ubrał polskich olimpijczyków i całe masy Polaków, którzy znaczek 4F noszą dumnie. Marka zaistniała też na wybiegu Fashion Philosophy, gdzie pokazała, że sportowy strój może wyrażać więcej niż tylko wygodę i najnowszą technologię. Klaja wie, co robi, bo sam jest zapalonym sportowcem.

Łukasz Kostka, Jakub Krzych
Łukasz Kostka, Jakub Krzych

założyciele Estimote

Swój start–up, jeden z niewielu polskich w Dolinie Krzemowej, oparli na autorskiej technologii iBeacon. Niewielkie „fasolki” przez Bluetooth 4.0 przekazują na smartfony informacje dedykowane osobom w ich pobliżu – od dostępności chcianego rozmiaru bluzki, która właśnie nam się spodobała, do przypomnienia o zażyciu tabletki chorym na Alzheimera.

Klara Kowtun, Antonina Samecka
Klara Kowtun, Antonina Samecka

twórczynie marki Risk Made in Warsaw

Pomysł na biznes: robić to, co się kocha i to, co pokochają inni. Bardzo skuteczny, bo ludzie w riskowych ubraniach pozdrawiają się na ulicy. Marka z klientem jest bardzo blisko, co widać w każdym gramie komunikacji. Dwie młode twórczynie i ich ubrania są kochane, bo w każdej kolekcji dbają o komfort. Kobietom dodają zmysłowości, mężczyznom sportowej nonszalancji.

Kokczyńska, Kuna, Majewski, Molenda, Piasecki
Kokczyńska, Kuna, Majewski, Molenda, Piasecki

założyciele CSTM

Ich biznes został oparty na rozszerzonej rzeczywistości. Projektanci, programiści i przedsiębiorcy stworzyli stolik Fold i regał Ivy. Dwa meble na wymiar, które sami możemy dopasować do wnętrza. Patrząc na nasz rzeczywisty pokój przez ekran tableta, wstawiamy do niego wirtualny mebel, dopasowujemy wymiar i zamawiamy, już realny, przedmiot.

Wojciech Pająk, Andrzej Pająk, Wojciech Kłapcia
Wojciech Pająk, Andrzej Pająk, Wojciech Kłapcia

zarządzający marką Pajak

Być ekspertem od puchu to kierunek rozwoju rodzinnej marki Pajak. Śpiwory, kurtki, plecaki – najlżejsze, najcieplejsze – są do tego niezwykle ładne, choć uroda wynika z funkcjonalności i uzasadnionego użycia materiału. Szczególnie puchu z polskich białych gęsi typu W31, które same w sobie stały się marką, również za sprawą prowadzonej przez trzech panów firmy.

Ewa Porada–Spieszny, Dorota Serwa, Ewa Strusińska
Ewa Porada–Spieszny, Dorota Serwa, Ewa Strusińska

zarządzające Filharmonią Szczecińską

Nie da się mówić o tej realizacji inaczej niż przez pryzmat działania tych trzech pań. Spokojem i metodą ewolucji doprowadziły do powstania rewolucyjnego obiektu w sercu Szczecina. W środowisku niezwykle konserwatywnym postanowiły być krok do przodu. Tyczy się to też programu, który skupiony jest w dużej mierze na edukacji muzycznej.

Szymon Ziobrowski
Szymon Ziobrowski

dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego

W strukturze zależności, która wymaga podejścia filozoficznego i konserwatywnego podjął się zmian – przeprojektowania struktury parku. Powstała nowa misja, wizja oraz strategia. Zadania podjął się z wiedzą z zakresu myślenia projektowego, analizy doświadczania przez użytkownika i projektowania usług. TPN staje się prekursorem w polskim systemie ochrony przyrody.


Nominacje Kreator

Ewa Bochen, Maciej Jelski
Ewa Bochen, Maciej Jelski

projektanci Kosmos Project

Projektują niewielkie obiekty, głównie dekoracyjne, pozornie błahe. Jednak to ich prace najmocniej pokazują naszą tożsamość i budują pewność siebie. Ostatnie obiekty oparli na wierzeniach, legendach oraz odrzuconych elementach dziedzictwa. Produkt staje się kochany, istotny i nie do zastąpienia. To zupełnie nowe spojrzenie na zrównoważone projektowanie.

Michał Bonikowski
Michał Bonikowski

projektant Mindsailors

Wraz z firmą Game Technologies zaprojektował i wprowadził na rynek DICE+, kostkę do gry w środowisku cyfrowym. Przedmiot dobrze wyważony, sprawia wiele frajdy przez przeniesienie wirtualnej zabawy w realny świat. Spodobał się już globalnej sieci sprzedaży iStore oraz kapitule nagród IF, deklasując nawet produkty kultowego Apple’a.

Maria Jeglińska
Maria Jeglińska

projektantka Office for Design and Research

Potrafi tworzyć dla przemysłu, ale też kreować formy unikatowe lub w niewielkich seriach. Projektantka o niezwykłej wrażliwości na rzeczywistość. Mimo młodego wieku jej styl jest wyraźny i rozpoznawalny. Doceniła to kuratorka londyńskiej galerii Aram, gdzie nasza rodaczka została zaprezentowana jako jedna z pięciu „wschodzących gwiazd” światowego projektowania.

Tomasz Konior
Tomasz Konior

architekt Konior Studio

Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia zabrzmiała. Elewacje przy katowickiej średnicówce rytmicznie nawiązane do miejsca, a wewnątrz architektura w roli służebnej. Studio Tomasza Koniora nad detalami pracowało od blisko pół dekady. Efekt zagrał w przestrzeni oraz w rzeczywistości doznawania żywej muzyki.

Marta Niemywska–Grynasz, Dawid Grynasz
Marta Niemywska–Grynasz, Dawid Grynasz

projektanci Niemywska Grynasz Studio

Od wielu lat projektują wnętrza, ekspozycje i obiekty. Kolekcja dla nowej marki Meesh jest kwintesencją ich projektowego sposobu myślenia: starannie, systemowo, utylitarnie, a estetyka wyniknie z funkcji sama. Nierzadko dodają szczyptę humoru. Niewielkie meble są lekkie, modułowe, wykonane rzemieślniczo, ale z użyciem tradycyjnych technik i nowych technologii.

Agata Matlak–Lutyk, Jan Lutyk
Agata Matlak–Lutyk, Jan Lutyk

projektanci

W projektowaniu subtelnym są mistrzami. Znamy ich w większości z prac konceptualnych, takich jak tegoroczne bałtyckie reminiscencje zaprojektowane i wyprodukowane na wystawę „Miasto +” pokazanej w ramach Gdynia Design Days. Historycznie uzasadniony formą komplet stołków i stolika barowego Doge został zaprojektowany dla miasta stołecznego Warszawy.

Gosia i Tomek Rygalik
Gosia i Tomek Rygalik

projektanci Studio Rygalik

Niekwestionowani liderzy w dziedzinie projektowania w Polsce rozwijają swój potencjał w tempie geometrycznym. Biznesowo uzasadnieni, projektowo pożądani. Wachlarz realizacji rozpięli szeroko: od konceptu kuchennego Food Lab, przez kolekcje meblowe dla Pagedu, po kuratorskie przedsięwzięcie „NASZ” – polską wystawę prezentowaną w Nowym Jorku.

Krzysia Staniszewska
Krzysia Staniszewska

projektantka obuwia The OD

Pełna wigoru i samozaparcia, niemal rzemieślniczo, samodzielnie stworzyła markę obuwia The OD. Rozważnie pomysł oparła na trzech podstawowych wzorach – interpretacjach mokasyna. Obuwie z nadmorskiej manufaktury pojawiło się na stopach i zdjęciach wielu postaci branż kreatywnych. W dostępnej cenie, niezwykle wygodne i bardzo, ale to bardzo, ładne.


Nominacje Animator

Brauntsch, Cieszko, Kabała, Rochacka-Gagliardi
Brauntsch, Cieszko, Kabała, Rochacka-Gagliardi

organizatorki „The Spirit of Poland”

W tym roku wystawę „The Spirit of Poland” pokazały w São Paulo i Brasilii. Długofalowy projekt badawczy przedsiębiorcom daje możliwości dotarcia do tamtejszych klientów. Organizatorki analizują ważne kwestie: transport, dystrybucję oraz prawne i kulturowe różnice. Budują wizerunek oraz sieć kontaktów, którymi chętnie się dzielą.

Adam Godziek, Adam Pomian, Daniel Wahl
Adam Godziek, Adam Pomian, Daniel Wahl

organizatorzy Festiwalu Tauron Nowa Muzyka

Zdecydowali się rozszerzyć formułę i z koncertu stworzyli wydarzenie kulturalne na skalę europejską. Do działania zaprosili artystów, projektantów oraz instytucje kultury. Realizując w tym roku festiwal w budynkach nowego Muzeum Śląskiego oswoili przestrzeń uznawaną za jedną z najciekawszych realizacji architektonicznych Śląska.

Jarosław Hulbój
Jarosław Hulbój

niezależny kurator

Projektem „Schronienie” zainspirował do innego spojrzenia na Tatrzański Park Narodowy. Wciągając w jego tworzenie ludzi z zewnątrz i tych, którzy tworzą go od środka. Zachęcił do dialogu i pochylenia się na nowo nad istotą relacji kultura–natura. Efektem są opracowania antropologiczne i krytyczne oraz album wraz z wystawą konceptualnych prac.

Ewa Janczukowicz-Cichosz
Ewa Janczukowicz-Cichosz

kierowniczka Centrum Designu Gdynia

Stworzyła warunki do najbardziej wartościowego wydarzenia związanego ze sferą projektowania – Gdynia Design Days. Skumulowała doskonałych kuratorów i twórców, którzy zmierzyli się z tematem potrzeb miasta i jego mieszkańców. Kierowana przez nią instytucja zaprezentowała potencjał Pomorza wędrującej po Europie wystawie „Smak przedmiotu”.

Ksenia Kaniewska
Ksenia Kaniewska

niezależna kuratorka

Na Łódź Design Festival podsumowała efekty swojej kilkuletniej pracy „ponad” – granicami, nienawiścią i ignorancją. Jej eskapady za wschodnią granicę to praca pełna wiary we wrażliwość człowieka. W przejmującym tryptyku „Anatomia Europy” pokazała prace twórców z Rosji, Ukrainy i Białorusi – dzieła podszyte różnymi emocjami i niezmienną wrażliwością.

Aleksandra Kozłowska
Aleksandra Kozłowska

twórczyni galerii No Wódka

W Berlinie na Pappelallee przez wielkie witryny wyglądają: polska moda, akcesoria, meble, książki, fotografia. I wyglądają naprawdę dobrze. Aleksandra Kozłowska koncepcją sklepu No Wódka zrywa ze stereotypami i uzupełnia luki w świadomości naszych zachodnich sąsiadów. Skumulowała w ciekawym wnętrzu to, co Polska ma dobre. I nie jest to ani wódka, ani bigos.
 
 

Barbara Krzeska
Barbara Krzeska

menedżerka Projektu Design w Instytucie Adama Mickiewicza

Uparcie od kilku lat stymuluje kreowanie wizerunku Polski w świecie, promując polską myśl projektową. Przy jej udziale wielu twórców może zaprezentować swój potencjał poza granicami kraju, m.in. na: wystawie „Polish Job” w Mediolanie, „NASZ” w Nowym Jorku, „Art Food” w Londynie i Nowym Jorku, „Spirit of Poland” w São Paulo i Brasilii czy „Polska in Between” w Stambule.

Grażyna Kulczyk
Grażyna Kulczyk

inicjatorka Art & Fashion Forum

Od kilku lat w Polsce jest miejsce, gdzie o modzie mówi się inaczej. Grażyna Kulczyk ponownie zainicjowała forum Art & Fashion w poznańskim Starym Browarze. W branży postrzeganej często jedynie przez pryzmat próżności, miejsce stymulowania zmian oraz wymiany myśli świadomych badaczy i twórców okazuje się bardzo potrzebne.

Agata Wilam
Agata Wilam

prezeska Uniwersytetu Dzieci

Wilam pyta za swoją córką: Czy zawsze trzeba mieścić się w linijkach? Kilka lat temu stworzyła ideę Uniwersytetu Dzieci, którego placówki funkcjonują w największych miastach Polski. Oparte na ciekawości świata, zadawaniu pytań i poszukiwaniu odpowiedzi przez małych studentów oraz ich wykładowców–naukowców nietracących ciekawości świata.


Kapituła

Ewa Trzcionka
Ewa Trzcionka

redaktor naczelna Design Alive

Współtwórczyni koncepcji magazynu „Design Alive” oraz prezes zarządu spółki Presso, wydawcy magazynu oraz portalu www.designalive.pl. Autorka audycji o designie w radiu RMF Classic. Twórczyni idei żywych galerii designu ”Design Alive”, za którą otrzymała nagrodę „Polska Pięknieje” Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

dr Krystyna Łuczak-Surówka
dr Krystyna Łuczak-Surówka

krytyk designu

Ukończyła studia z historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie uzyskała doktorat z historii polskiego wzornictwa lat 50. i 60. Prowadzi wykłady z historii i krytyki designu na warszawskiej ASP oraz na uczelniach prywatnych. Jest współwłaścicielką firmy Vzór, przywracającej klasyki polskiego projektowania.

Ewa Voelkel-Krokowicz
Ewa Voelkel-Krokowicz

prezes zarządu Concordia Design

Absolwentka socjologii w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu. Związana z Grupą Kapitałową VOX. Od 2008 roku nadzorowała proces rewitalizacji Starej Drukarni w Poznaniu, a aktualnie zarządza powstałym tam Concordia Design –  innowacyjnym centrum kreatywności, designu i biznesu, które w Polsce nie ma do tej pory swojego odpowiednika.

Przemo Łukasik
Przemo Łukasik

architekt Medusa Group

Studiował architekturę na Politechnice Śląskiej w Gliwicach oraz w Ecole d’Architecture Paris-Villemin w Paryżu we Francji. Od 1997 roku wraz z Łukaszem Zagałą prowadzi Medusa Group, pracownię rozpoznawaną dzięki swojemu bezpretensjonalnemu podejściu do architektury. Twórca ikonicznego Bolko Loftu – pierwszego loftu w Polsce.

Iwona Gach
Iwona Gach

dyrektor marketingu i reklamy design alive

Absolwentka Akademii Ekonomicznej w Katowicach na kierunku zarządzanie i marketing. Od 1998 roku związana z branżą wydawniczą i nowymi mediami. W spółkach Grupy ITI brała udział  m.in. w powstawaniu portalu Onet.pl, a następnie pracowała na stanowisku dyrektora marketingu i sprzedaży korporacyjnej Wydawnictwa Pascal. Obecnie członek zarządu wydawcy Design Alive.

Oskar Zięta
Oskar Zięta

projektant i naukowiec

Badacz, wykładowca, projektant, wynalazca i pedagog. Opracował uznaną w świecie, innowacyjną technologię stabilizacji blachy (FiDU) stosowaną w ultralekkich konstrukcjach inżynieryjnych. Laureat światowych nagród i wyróżnień, w tym nagrody Red Dot 2008.

Małgorzata Żmijska
Małgorzata Żmijska

dyrektor programowa Łódź Design Festival

Absolwentka Wydziału Ekonomiczno – Socjologicznego, kierunek: socjologia ze specjalizacją komunikowanie i media. Od 2010 r. Dyrektor Programowy Łódź Design Festival. Wraz z Michałem Piernikowskim (dyrektor festiwalu), laureatka tytułu Animator 2013 Design Alive Awards.


Plebiscyt Czytelników

Michał Wójcik
Michał Wójcik

prezes Bytom S.A.

Inicjator zmian, który porywa zespół. W krawieckich majstersztykach prezentują się emanujący klasą mężczyźni w różnym wieku i stylu. Kolekcja „Bytom Ikony Kultury” to niezwykła praca badawcza analizy stylu Grzegorza Ciechowskiego będąca triumfem tożsamości, klasy czy krawieckiego profesjonalizmu.

Michał Kubieniec, Dominik Tokarski
Michał Kubieniec, Dominik Tokarski

twórcy konceptu Geszeft

Geszeft to sklep i kawiarnia w centrum Katowic zainicjowany przez duet Kubieniec i Tokarski. Koncepcja skupienia przedmiotów „naznaczonych Śląskiem” okazała się nośna i chciana. Całość została spięta prostą ideą „zrobienia dobrego geszeftu”. Co więcej, panowie wychodzą „poza adres” i podczas kulturalnych imprez również sprzedają towar. Ku uciesze wielu.

Agata Kulik–Pomorska, Paweł Pomorski
Agata Kulik–Pomorska, Paweł Pomorski

projektanci Malafor

Minimaliści, naturaliści, realiści, długofalowi. Przekonani o słuszności sprawy, dla której tworzą. Duet znany od lat, w tym roku zaznaczył swoją obecność na dwa sposoby: projektowy i kuratorski. Wystawy „Plaża 60+” czy „Mobilna szklarnia miejska” w ramach Gdynia Design Days to przemyślane odpowiedzi na potrzeby miasta i jego mieszkańców.


Absolwentka socjologii w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu. Związana z Grupą Kapitałową VOX. Od 2008 roku nadzorowała proces rewitalizacji Starej Drukarni w Poznaniu, a aktualnie zarządza powstałym tam Concordia Design –  innowacyjnym centrum kreatywności, designu i biznesu, które w Polsce nie ma do tej pory swojego odpowiednika.