Bauhaus i moda

Londyn |

18 września 2019 | Architektura | Styl życia

Z okazji stulecia Bauhausu marka Cos przedstawia specjalną kolekcję Archive Editions. Sesja zdjęciowa wykonana została w legendarnym Isokon Flats

Stulecie Bauhausu inspiruje na wiele sposobów – również w dziedzinie mody. Z okazji setnej rocznicy powstania słynnej szkoły wzornictwa COS odsłania Archive Editions: cykl kolekcji specjalnych, które przedstawią nowe wersje archiwalnych projektów marki. Sesja zdjęciowa powstała w legendarnym, londyńskim budynku Isokon Flats – jednym z flagowych obiektów modernistycznych brytyjskiej stolicy.

Bauhaus opierał się na idei tworzenia „dzieł totalnych” – Gesamtkunstwerk – które łączą elementy wszystkich dziedzin sztuki, włącznie z architekturą. Uczelnia ta zapoczątkowała rewolucyjny nurt modernizmu i uformowała pokolenie wybitnych artystów początku XX w. Prace wielu z nich są nieustannym źródłem inspiracji projektantów COS.

W nowej serii zobaczymy 13 elementów – po sześć modeli ubrań dla kobiet i mężczyzn oraz jeden dodatek – które zrodziły się z inspiracji legendarną szkołą projektowania i jej twórcami. Geometryczne kształty, charakterystyczny motyw Bauhausu, zostały odtworzone w industrialnej palecie fakturalnych szarości i lśniącej bieli, nawiązujących do budynku siedziby szkoły w Dessau. Każdy element kolekcji został starannie wybrany z archiwów oraz poddany aktualizacji.

Isokon Flats znany również jako Lawn Road Flats to budynek, w którym mieści się 36 mieszkań. Zaprojektowany został przez Nowozelandczyka Wellsa Coatesa dla Molly i Jacka Pritchardów – rodziny przedsiębiorcy z branży meblarskiej. Isokon Flats oddano do użytku w 1934 roku jako legendarny manifest twórcy w duchu modernistycznego „mieszkania minimum”. Obiekt był swego rodzaju eksperymentem architektonicznym. Jack Pritchard zamieszkał w penthousie na ostatnim piętrze wraz ze swoimi synami. Pierwszymi mieszkańcami budynku byli między innymi tacy twórcy Bauhausu jak: Walter Gropius, Marcel Breuer. Sławna  pisarka Agatha Chrisie mieszkała tutaj w latach 1941 – 1947.

no images were found