Zobacz jak piękna była moda w czasach PRL [zdjęcia]

Dzisiejsze zabawy w duchu „oldskulowym” i eksperymenty ze stylem vintage wprowadzają obiekty z czasów PRL do bieżącego krwiobiegu mody i nadają im aktualne znaczenia. A jak wyglądała oryginalna moda w czasach głębokiego komunizmu? Przekonamy się o tym na wystawie „Modna i już! Moda w PRL”, która jest czynna do 17 kwietnia w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Wystawa odzwierciedla niepowtarzalny charakter mody kolejnych powojennych dekad. Pokazuje zarówno ubiory zwyczajne, codzienne, jak i kreacje wybitnych projektantów, którym przyszło pracować w Polsce lat 1945–1989. Wystawa organizowana wspólnie przez Muzeum Narodowe w Krakowie i Muzeum Narodowe we Wrocławiu pokazuje również, jak trudne i ważne było bycie modną w PRL-u. Świat mody był dla kobiet miejscem ucieczki przed nieprzychylną rzeczywistością komunistycznego państwa. Polki z determinacją podążały za modą, a inspiracje starały się czerpać przede wszystkim z Zachodu. Kobieta chciała być „modna i już!”, chociaż w szarej rzeczywistości pustych półek sklepowych nie było to łatwe. Dziesiątki ubiorów zgromadzonych na wystawie dowodzą kreatywności i przedsiębiorczości mieszkanek Polski Ludowej. Dzisiaj te dwie cechy kojarzą się przede wszystkim z businesswomen lub celebrytkami, tymczasem nasze mamy i babki musiały się nimi wykazywać na co dzień.

Różnorodność ubiorów pokazanych na wystawie „Modna i już! Moda w PRL” jest tak wielka, że współczesne modne kobiety będą mogły pełnymi garściami czerpać z pomysłów swoich starszych koleżanek.

Kuratorzy: Joanna Regina Kowalska (MNK), Małgorzata Możdżyńska-Nawotka (MNWr). Koordynator: Olga Jaros. Aranżacja: Elżbieta Szurpicka. Więcej na: www.mnk.pl

13-suknia-kaliny-paroll-mnk

12-sukienka-z-jedwabnych-szlafrokow-mnk

11-suknia-slubna-mini-mnk

10-sukienka-jedwabna-mnk

08-kostium-kapielowy-mnk

03-suknia-slubna-mnk

01-plaszcz-etno-mnk

15-kobieta-motyl-mnk

modna_14

modna_15

modna_11

wernisaz_20

wernisaz_13

wernisaz_17

wernisaz_14

wernisaz_19

wernisaz_18

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Zmarł budowniczy Katowic, nestor polskiej architektury

Budowniczy Katowic

katowice | 2 maja 2019

Zmarł Aleksander Franta (ur. 1 lutego 1925 w Krakowie, zm. 1 maja 2019).