WRACA SŁYNNE KRZESŁO SIATKOWE Z CZASÓW PRL ZAPROJEKTOWANE PRZEZ HENRYKA SZTABĘ

TEKST: WOJCIECH TRZCIONKA, ZDJĘCIA: FRANCISZEK BUCHNER

WARSZAWA 30.3.2018

DESIGN RZECZY

Na salony wraca słynne krzesło siatkowe z czasów PRL zaprojektowane przez Henryka Sztabę. Produkcję wznawia firma, której jednym z udziałowców jest Tomasz Sztaba, wnuk projektanta krzesła.

Krzesło pierwotnie zostało zaprojektowane i wykonane w 1968 roku na zlecenie PSS „Społem” z przeznaczeniem do miejsc konsumpcji na świeżym powietrzu. W obliczu ograniczonych możliwości materiałowych Henryk Sztaba wykorzystał ten sam pokryty sztucznym tworzywem drut, z którego produkowano koszyki do sklepów samoobsługowych. Krzesło szybko stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych mebli swoich czasów. Stało w co drugim ogródku kawiarnianym i lodziarni.

Krzesło produkowane jest obecnie w ramach inicjatywy Projekt68 Pauliny Smagalskiej i Tomasza Sztaby. - Projekt tworzymy wraz z rodziną i przyjaciółmi - opowiada Paulina. - Najważniejszą osobą jest Henryk Sztaba, od którego przy każdym obiedzie rodzinnym dowiadujemy się nowych ciekawostek, historii oraz technicznych niuansów z jego czasów. Samą produkcją zajmuje się przyjaciel rodziny, którego dziadek współpracował z projektantem i który stworzył maszyny do produkcji krzesła.

Projekt powrócił w wersji praktycznie oryginalnej. Krzesło produkowane jest w oparciu o oryginalne, odręczne rysunki - w wersji pierwotnej malowane było farbą w zawiesinie; obecny model został pomalowany proszkowo, pozwalając na osiągnięcie dowolnego koloru z palety RAL. Krzesło zostało zaaranżowane również w wersji wysokiej (hoker/krzesło barowe) przez projektanta Piotra Płoskiego ze studio smallna.

- Projekt w przyszłości ma skupiać się nie tylko na krześle siatkowym ale również na projektach dziadzia, które nigdy nie zostały wyprodukowane, a my posiadamy ich odręczne rysunki techniczne. Celem Projektu68, jest między innymi wznowienie produkcji krzesła siatkowego oraz rozwinięcie sprzedaży na całym świecie, ale także wprowadzenie na rynek mebli zaprojektowanych w czasach PRL, które nigdy dotąd nie ujrzały światła dziennego.

Krzesło Henryka Sztaby zostało już raz wznowione w 2010 roku przez markę Mamsam, która jednak z czasem zaprzestała produkcji.

Więcej na: www.projekt68.pl