WAWA DESIGN FESTIWAL. WRESZCIE!

MAK


WARSZAWA 9.6.2013

DESIGN LUDZIE RZECZY STYL ŻYCIA WYDARZENIA

To jedno z dłużej oczekiwanych wydarzeń - Warszawa jako jedna z niewielu europejskich stolic nie miała swojego festiwalu poświęconego designowi. Tą lukę od jesieni wypełni ponad tygodniowa impreza - Wawa Design Festiwal, która ożywi stolicę i uaktywni jej projektowy potencjał. Na terenie pofabrycznego kompleksu Soho Factory (ul. Mińska 25) zaplanowano kilkanaście wydarzeń, które będą opowiadać fascynującą historię projektowania, zarówno polskiego, jak i zagranicznego.

- Pokażemy kilka wystaw, stanowiących nie tylko przegląd najnowszych trendów, ale ukierunkowane będą na prezentację, rodzimego, m.in. warszawskiego projektowania. Pokażą pozytywną współpracę na wielu poziomach: wielkich aglomeracji miejskich, najlepszych państwowych szkół projektowania w Polsce, gmin i mieszkańców, kuratorów z projektantami, miejscowego tradycyjnego wytwórstwa i prężnie rozwijającego się biznesu, programów unijnych i potrzeb lokalnych społeczności oraz wielu innych poziomów partnerstwa - zapowiadają Iwona Kowalczyk i Ksenia Kaniewska, kuratorki festiwalu. Jego tegoroczna odsłona odbędzie się pod hasłem "Human", gdzie szczególna uwaga będzie zwrócona na ważne nurty społeczne - pokolenie ludzi najstarszych i tych najmłodszych, czyli pełnoprawnych mieszkańców naszych miast, którzy z racji ograniczeń wiekowych czy ruchowych pozbawieni są dostępu do wszystkich procesów życia społecznego. Projekty powstające z myślą o najmłodszych oraz starszych będzie można zobaczyć na specjalnej ekspozycji. Wystawa podzielona zostanie na dwie części: projekty dla starszych pokoleń (codzienne przedmioty dostosowane do potrzeb ludzi starszych), z których część stanowić będą obiekty kierowane do indywidualnego klienta, a część, to gotowe rozwiązania skierowane do masowego odbiorcy (domy opieki, przedszkola, przedszkola integracyjne, place zabaw).

Część ekspozycji przeznaczona dla najmłodszych - estetyczne i oryginalne prace kierowane do dzieci - powstanie przy współpracy z Muzeum Zabawek. Projekt kierowany jest zarówno do najmłodszych, jak i ich opiekunów i rodziców. W odróżnieniu od wszystkich poprzednich prezentacji designu dla dzieci, ma on stanowić niejako apel do rodziców i producentów o rozważne zakupy i mądre decyzje. - Prezentujemy m.in. inteligentne zabawki, które powoli odchodzą w zapomnienie, ale nie w formie wyłącznie gotowej realizacji, ale procesu produkcji, zarówno tradycyjnymi - rzemieślnicy, jak i współczesnymi - np. drukarki 3d, metodami. Wystawa prezentować będzie nie tylko gotowe rozwiązania przygotowane dla najmłodszych odbiorców, ale jednocześnie, poprzez interaktywne prezentacje, organizatorzy pragną uświadomić dorosłym negatywny wymiar współczesnego konsumpcjonizmu - zapowiadają kuratorki.

Zaplanowano także wystawy: "Projekt Warszawiak", "Białoruś: słowo, obraz, terytorium" oraz "Design dla Zwierząt".

Wawa Design Festiwal odbędzie się w dniach od 6 do 15 września.

Więcej: www.wawadesign.eu

Festiwal odbędzie się we wrześniu na terenie pofabrycznego kompleksu Soho Factory. fot. Materiały prasowe