W miasto! Nasz subiektywny przewodnik po Mediolanie

Poznajcie miejsca, które koniecznie musicie odwiedzić podczas pobytu w Mediolanie. Niezależnie od tego, kiedy będzie wam to dane, choć Milan Design Week, to bardzo dobry czas na stolicę Lombardii. Oto nasz subiektywny przewodnik po Mediolanie

Museum Triennale di Milano, Viale Emilio Alemagna 6, www.triennale.it
Jedno z najważniejszych miejsc na mapie Mediolanu. Tu dziennikarze z całego świata kierują pierwsze kroki już w poniedziałek, zanim jeszcze tydzień designu na dobre wystartuje. Muzeum pełne jest wystaw i premier. Uwielbiam jego wnętrza i atmosferę. – Tutaj organizowane są wystawy o wzornictwie, ideach i trendach. Można obejrzeć wszystkie ważne ikony designu. A potem w pobliskim parku wylegiwać się na trawie – śmieje się Gosia Rygalik, projektantka. Wejście płatne.

triennale

Fiera, www.salonemilano.it
Kompleks targowy, jeden z największych w Europie (oddany do użytku w 2005 roku) zaprojektowany przez włoskiego architekta Massimiliano Fuksasa, charakteryzuje fantazyjna linia szklanego dachu (46 tys. mkw.). Same targi iSaloni najlepiej odwiedzić w pierwszym dniu, gdy jest jeszcze „spokojnie”. Wszystkie największe marki meblowe świata mają tu swoje premiery, a przyjeżdża je oglądać 300 tys. ludzi. Po przejściu dwóch z ponad 20 hal nie pamiętasz już, kto co pokazywał? Dlatego pstrykam nowości i ich opisy telefonem. Potem zgłębiam w domowym zaciszu. Wejście płatne.

fiera

Brera, www.breradesigndistrict.it
Ekskluzywna dzielnica w centrum miasta, gdzie chodzi się na imprezy i premiery wielkich marek, które mają tu swoje showroomy. Uwielbiam przechadzać się od sklepu do sklepu, od galerii do galerii, od rzemieślnika do przypadkowej kamienicy, w której akurat coś ciekawego się dzieje z okazji święta projektowania. A po drodze popijam espresso i zajadam najlepsze lody na świecie. Większość wejść bezpłatnych.

brera1

Spazio Rossana Orlandi, Via Matteo Bandello 14/16, www.rossanaorlandi.com
Galeria skupia awangardę światowego projektowania. Odwiedza się ją dla klimatycznych wystaw urządzonych w każdym zakamarku wiekowej kamienicy i jej podwórek. Działa tu również sklep, w którym każda rzecz została starannie wyselekcjonowana przez Rosanę Orlandi –kultową mediolańską postać, słynną łowczynię młodych talentów. Zawsze w okularach swojego projektu, zawsze z papierosem. – Spazio działa trochę jak konceptualny sklep, jednak podczas targów żyje przede wszystkim unikalną sztuką i designem. To tutaj natrafimy na prace młodych projektantów i artystów z całego świata. Pojawiają się także osobowości niezwiązane ze światem sztuki, które jednak mają ochotę na pewien rodzaj ekspresji i Rossana im ją umożliwia. Jest genialna w wyszukiwaniu osób potrafiących coś przekazać światu. Mamy już całkiem sporą grupę twórców, którzy „zaczynali” u Rossany, a obecnie pną się po szczeblach swoich karier artystyczno–projektowych – opowiada Ada Pulwicki, architekt wnętrz. Wejście bezpłatne.

spacioorlandi.

Zona Tortona, www.tortonaroundesign.com
To miks targów i prezentacji. Przed laty jedno z najciekawszych miejsc na mapie mediolańskiego designu. Dziś nie ma już tej świeżości, którą zapewniał niegdyś jego twórca, słynny poszukiwacz talentów i badacz trendów Giulio Cappellini i skupiał wokół Superstudio Piu. Ale i tak warto tu przyjść, by zobaczyć, co tym razem wykombinował Holender Marcel Wanders w swojej ogromnej hali przy via Savona 56. Wejście płatne w Superstudio Piu, galerie poza nim są w większości bezpłatne.

zonatortona1

Ventura Lambrate, www.venturaprojects.com
Jedno z najciekawszych miejsc podczas całego tygodnia designu. To tu bije mediolańskie źródło trendów. Dzielnica pełna awangardy, ludzi i wydarzeń, które od kilku lat w Mediolanie animują Holendrzy. Tu też prezentują się szkoły z całej Europy i młodzi projektanci. Świeżość wprost kipi z każdej hali. Wystaw jest tyle, że nie sposób ich opisać, więc odwiedźcie stronę Ventury. Wejście bezpłatne.

ventura2

Edit by Designjunction, Via Pietro Mascagni 6, www.thedesignjunction.co.uk
W 2011 roku w czasie London Design Festival pojawiła się strefa Edit by Designjunction. Od razu wzbudziła zachwyt. Dwa lata temu idea przeniosła się do Włoch. W tym roku w czasie mediolańskich wydarzeń Edit zadomowi się w budynku dawnej szkoły Casa dell’Opera Nazionale Balilla. Dużo młodych marek, drewna i innych naturalnych materiałów, dopieszczonych kształtów. Warto wpaść. Wejście płatne.

Edit by designjunction

Bar Basso, Via Plinio 39, www.barbasso.com
Kultowe miejsce spotkań branży kreatywnej w Mediolanie. Lans w pełnym wydaniu. Najlepsze imprezy. – Kultowy bar, który, choć jest położony na uboczu, każdego wieczoru odwiedzają tłumy. Kiedyś nikogo tu nie było, dziś przychodzą tu setki projektantów i ludzi związanych z projektowaniem – tłumaczy Tomek Rygalik. Wejście bezpłatne, a na imprezy w czasie tygodnia designu tylko z zaproszeniami.

Bar Basso

10 Corso Como, www.10corsocomo.com
Sklep inny niż wszystkie. Z tarasem, pełen zieleni, z konfekcją niszowych marek i znakomitą galerią. Od lat kultowe miejsce, gdzie design, dobre jedzenie i aktywność artystyczna spotykają się na równych prawach. Bez wątpienia punkt obowiązkowy dla osób wybierających się do Mediolanu i chcących poznać klimat miasta. Wejście bezpłatne.

corso como

Galleria Vittorio Emanuele II, Piazza Duomo, www.visitamilano.it
90 proc. turystów odwiedzających Mediolan „zalicza” to miejsce i to niekoniecznie aby zrobić zakupy. Słynną, wybudowaną na cześć ostatniego króla Włoch w 1865 roku galerię (uważaną dziś za pierwszą galerię handlową w świecie) znajdziecie przy centralnym placu, tuż obok katedry, choć dla zakupoholików, to pewnie Duomo stoi przy Vittorio Emanuele II. Ostatnio przechodzi renowację, na którą zrzuciły się domy mody Prada i Versace, bo miasto i rząd poskąpiły pieniędzy. Remont prowadzi ceniona włoska firma Gasparoli założona 150 lat temu! Jej pracownicy każdego ranka wspinają się po rusztowaniach na wysokość czwartego piętra i w białych rękawiczkach czyszczą i odnawiają fasady, sztukaterie oraz posągi. W przyszłym roku planowana jest naprawa cieknącego, przeszklonego dachu.

Galleria Vittorio Emanuele II

Villa Necchi Campiglio, Via Manzoni 12, www.casemuseomilano.it
Jeden z najciekawszych budynków w mieście. Willa z lat 30. ub. wieku w stylu art déco projektu Piero Portaluppi. Jeżeli nie uda się Wam jej zobaczyć od środka, to koniecznie zobaczcie film „Jestem miłością” (reż. Luca Guadagnino) w którym willa „gra” główną rolę. Mówi też o samotności, pustce i emocjonalnym chłodzie głównej bohaterki Emmy, zagranej znakomicie przez Tildę Swinton. Wejście płatne.

villanecchi

Naviglio Grande
– Właściwie poleciłbym całą strefę wokół Canale Naviglio Grande. To miejsce znajduje się blisko Tortony, ale bywa często omijane. Wygląda po prostu na to, że gdy ktoś na Zonę już trafi, to myśli wówczas, że odnalazł mediolańską kwintesencję. Jest jednak w błędzie. Strefę Naviglio Grande wypełnia mnóstwo niszowych inicjatyw, jak sklepy czy restauracje. I tutaj znajduje się jedna z dwóch kultowych mediolańskich restauracyjek Fabbrica, gdzie zjemy genialną pizzę, w świetnej atmosferze, a przy okazji nie wydamy majątku – opowiada projektant Tomek Rygalik.

navigliogrande

Dom Gio Pontiego, Via Dezza 49
Gio Ponti (1891–1979) był słynnym włoskim architektem i projektantem oraz redaktorem naczelnym czasopisma artystyczno-architektonicznego „Domus”, które założył w 1928 roku i prowadził aż do śmierci (kultowe pismo działa do dzisiaj). Sławę przyniósł mu mediolański wieżowiec Pirelli z 1958 roku, wówczas najwyższy obiekt w mieście (127 m). Bardzo nowatorski, w formie okrętu. Od 1957 roku Ponti mieszkał w zaprojektowanym przez siebie wraz z całym wyposażeniem bloku (na zdjęciu). Dziś budynek uchodzi za ikonę architektury. Nieudostępniony do zwiedzania wewnątrz.

gio_ponti_house_via_dezza49-3

Dolce & Gabbana, Via Goldoni 10, www.dolcegabbana.com
Siedziba główna słynnej marki odzieżowej została zaprojektowana przez pracownię Studio Piuarch, która na potrzeby firmy zaadaptowała dwa budynki z lat 20. i 60. minionego stulecia. Obiekt został wykończony białym marmurem namibijskim, szkłem i płytami z surowej stali. Nieudostępniony do zwiedzania wewnątrz.

Dolce&Gabbana

Wieżowiec Velasca, Piazza Velasca 3-5
99-metrowy budynek, dziś symbol narodzin nowoczesnej włoskiej architektury, został wzniesiony w 1954 roku w duchu brutalizmu. Jego bryła nawiązuje do charakterystycznych dla regionu Lombardii, masywnych form średniowiecznych twierdz i wież obronnych. Projekt Giana Luigiego Banfiego, Lodovica Belgiojoso, Enrica Peressuttiego i Ernesto Nathana Rogersa (BBPR).

wiezowiec velasca

Museo Nazionale della Scienza e della Tecnologia, Via S. Vittore 2, www.museoscienza.org
Przez dwa lata w muzeum nauki i techniki gościła strefa MOST „urządzona” przez znanego brytyjskiego projektanta Toma Dixona. Od ubiegłego roku jej nie ma, ale muzeum i tak warto odwiedzić. Choćby dla wielkiej łodzi podwodnej, pięknych pociągów, czy rekonstrukcji pierwszej maszyny latającej projektu Leonarda da Vinci. Wejście płatne.

Museo Nazionale_

Leclettico, Via San Gregorio 39, www.leclettico.it
Galeria założona dwa lata temu przez ekscentrycznego kuratora Claudio Loria. Ręcznie robione meble, piękna sztuka – cudowne miejsce. Must be and see! Wejście bezpłatne.

leclettico

A oto kilka sprawdzonych miejscówek, gdzie można dobrze zjeść w Mediolanie:

Non Solo Pizza
Via Raffaello Sanzio 14
La Cappelletta
Via Carlo Bertolazzi 26
Fabbrica Pizzeria
Alzaia Naviglio Grande 70
Latteria Davenia
Via Tortona 26
Ristorante La Cantinetta
Via Pipamonti 19
Cioccogelateria Venchi
Via Boccaccio 2, Piazzale Cadorna

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Osobisty kod komunikacji

Osobisty kod komunikacji

Mediolan | 28 czerwca 2023

Włoska projektantka Elena Salmistraro sprawia, że obdarzamy przedmioty uczuciami