ULTRALEKKIE KRZESŁO AUDI (WIDEO)

MAC

MIAMI 27.12.2012

DESIGN LUDZIE RZECZY STYL ŻYCIA WYDARZENIA

Krzesło ważące zaledwie 2200 gramów zaprezentował koncern Audi podczas tegorocznej edycji Design Miami. W jego przygotowaniu brali udział nie tylko projektanci i inżynierowie, ale także 1,5 tys. osób, które zdecydowały się wziąć udział w testach mebla.

Krzesło nazywa się R18 Ultra Chair, zaprojektowali je Clemens Weisshaar i Reed Kram. Prototyp został skonstruowany we współpracy z Centrum Lekkiej Konstrukcji Audi, a po raz pierwszy można je było zobaczyć podczas Salone Internazionale del Mobile w Mediolanie. Było wówczas testowane. Każdy mógł na nim usiąść.

Mebel przechodził specjalne testy z udziałem ponad 1500 osób - zastosowano w nich interaktywną instalację, w której mebel emitował impulsy elektryczne pozwalające na zgromadzenie odpowiednich danych. Taką samą technologię koncern stosuje w swoich laboratoriach w czasie prac badawczych, m.in. nad samochodami wyścigowymi. - Po raz pierwszy zastosowaliśmy taką metodę w przypadku mebla. Dzięki niej, mogliśmy pokazać działające w nim siły - wyjaśnia Weisshaar.

Uzyskane dane pozwoliły na zoptymalizowanie konstrukcji krzesła. Mebel ważący 2,2 kilograma ucieleśnia zasady Audi ultra, polegające na ograniczaniu wagi poprzez wybór najodpowiedniejszych materiałów. R18 Ultra Chair powstało z włókna węglowego, folii karbonowej i wytrzymałej blachy aluminiowej. - To jest właśnie taki rodzaj efektywności, o który chodzi w zasadzie ultralekkiej konstrukcji. Połączyliśmy zalety użytych materiałów tak, by wyeliminować ich słabe punkty - przyznaje dr Karl Durst, inżynier zajmujący się w Centrum Lekkiej Konstrukcji Audi nowoczesnymi tworzywami, który współuczestniczył w pracach nad projektem krzesła. Dzięki badaniom wagę krzesła zredukowano o kilogram.

Efekt końcowy badań zaprezentowano podczas Design Miami, goście wydarzenia mieli okazję zajrzeć "za kulisy" pracy nad meblem i obejrzeć szkice, próbki materiałów, modele oraz prototypy z różnych faz pracy nad jego tworzeniem.Więcej: www.audi.com

R18 Ultra Chair - nowy projekt Audi. fot. Materiały prasowe

Mebel waży 2,2 kilograma. fot. Materiały prasowe

R18 Ultra Chair powstało z włókna węglowego, folii karbonowej i wytrzymałej blachy aluminiowej. fot. Materiały prasowe