SZTUKA POMAGANIA

TEKST: JOANNA SZCZYGIEŁ, ZDJĘCIA: MATERIAŁY PRASOWEWE

KRAKÓW 2.1.2018

SZTUKA WYDARZENIA

Szlachetna Paczka po raz drugi wspólnie z Muzeum Narodowym w Krakowie i Fundacją Lotto zapraszają do zaangażowania się w projekt "Sztuka teraz". Celem akcji jest nie tylko pomoc osobom potrzebującym, ale też przybliżenie Polakom rynku sztuki współczesnej, promocja artystów oraz pokazanie, że sztuka może zagościć w każdym domu. Dlatego w tym roku oprócz wystawy w MNK odbędzie się również aukcja charytatywna.

Szlachetna Paczka od 2001 roku łączy ubogich i zamożnych. - Pomaga tym, których bieda jest „niezawiniona”, którzy starają się z niej wyjść. To jedyny taki projekt na świecie: rozwiązanie systemowe, dzięki któremu konkretny człowiek pomaga konkretnemu człowiekowi. To połączenie idealizmu, mądrej pomocy, technologii i umiejętności zarządzania - mówią organizatorzy. Inicjatorem akcji jest ks. Jacek Wiosna Stryczek, lider społeczny, duszpasterz, pomysłodawca i Prezes Stowarzyszenia Wiosna. - Na sztukę patrzę, żeby zobaczyć więcej - deklaruje, zachęcając do udziału w tegorocznej edycji.

Na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie, między (nie tylko w przenośni, ale i dosłownie) „Damą z gronostajem” Leonarda da Vinci a dziełami Stanisława Wyspiańskiego, zostanie zaprezentowanych ponad 200 prac (malarstwo, grafika, fotografia, design) wykonanych przez 160 artystów (m.in.: Martyna Czech, Mariusz Dydo, Marcin Kowalik, Agnieszka Rayss, Ola Walków, Marcin Żuberek). Wernisaż wystawy odbędzie się 19 stycznia 2018 w gmachu głównym MNK. Prace zostały wyselekcjonowane przez grono ekspertów ze świata sztuki i dizajnu (Beata Bochińska, Maja Ganszyniec, Jacek Kołodziejski, Ewa Łączyńska-Widz, Paweł Orłowski, Łukasz Radwan, Andrzej Szczerski), we współpracy z młodymi kuratorami.

Po 10-dniowej prezentacji w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie wystawa przeniesie się do Kamienicy Szołayskich (oddział MNK), gdzie potrwa do 15 kwietnia 2018 roku. Prace trafią również na internetową aukcję zorganizowaną na platformie Allegro Charytatywni. Dochód ze sprzedaży wesprze działania Szlachetnej Paczki.

Więcej na: www.szlachetnapaczka.pl/sztuka-teraz

Marcin Zuberek “View Tower - Diptych".

Mateusz Maliborski "Muzeum XCI".

Magdalena Pela z cyklu "Plaza".

Mariusz Dydo "Polar Bear Alfa".

Anna Zalewska "Miałaś niebieska teczkę".

Marcin Zuberek "Kanyakumari".