SZCZECIN ARCHITEKTONICZNY. ZBLIŻA SIĘ WESTIVAL

MAR

SZCZECIN 11.10.2013

ARCHITEKTURA LUDZIE MIEJSCA WYDARZENIA

Ostatni weekend października upłynie pod znakiem architektury. Przed nami siódma edycja Westivalu - Sztuki Architektury w Szczecinie. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia zaproszeni goście będą przede wszystkim zastanawiać się, czy istnieje architektura polska i czy w zglobalizowanym świecie istnieje miejsce dla architektury narodowej.

Festiwal architektury w Szczecinie ma już pewną, bo siedmioletnią tradycję. Jego nazwa nawiązuje z jednej strony do zachodniego krańca, z drugiej zaś może być odczytywana jako przekraczanie granic w architekturze. - Co roku jesienią na 3 dni miasto przeżywa architektoniczne święto, które przyciąga nie tylko pasjonatów architektury, ale i mieszkańców Szczecina, bowiem Westival zawsze ma wątki lokalne - informują organizatorzy, czyli Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Szczecinie.

Każda kolejna edycja to zarazem przewodni motyw, wokół którego budowany jest cały program wydarzenia: wystawy, wykłady, prelekcje, wycieczki oraz warsztaty. W tym roku brzmi "Made in... architektura narodowa?". - Pytanie kim jestem - jest pytaniem fundamentalnym, które stale trzeba sobie zadawać, zwłaszcza w momentach kryzysowych, kiedy systemy wartości upadają lub wydają się być przebrzmiałe. Jesteśmy w momencie dziejowym, kiedy cały świat ma poważny problem z tożsamością. Kim jestem - pytają zagubione w ponowoczesnym zatomizowanym społeczeństwie jednostki, pytają narody rozpływające się oceanie globalnych procesów. W tym wszystkim architektura - po XX-wiecznych rewolucjach, -izmach, wiedziona na pokuszenie przez kolejne ideologie - również staje przed elementarnym pytaniem o własną tożsamość, zwłaszcza architektura w kontekście narodowym - przyznają kuratorzy tegorocznej edycji, czyli Tomasz Malkowski i Marcin Szczelina (Architecture Snob).

Spośród wielu zaplanowanych wydarzeń warto zwrócić uwagę na wystawę główną. To właśnie ekspozycja mocno zaakcentuje pytanie o miejsce architektur narodowych w zglobalizowanym świecie oraz o architekturę polską, jej indywidualny głos czy też styl. - Ekspozycja zajmie całą przestrzeń Trafostacji Sztuki, będzie składać się z szeregu działów, większość z nich dotyczyć będzie polskiej architektury. Nie zabraknie w niej jednak artystycznych i krytycznych komentarzy naszej rzeczywistości - informują organizatorzy. W wystawie głównej, którą zaplanowano w Trafostacji Sztuki, udział wezmą m.in. Robert Konieczny KWK Promes, Tomasz Głowacki, Menthol Architects, Jurgen Mayer H., mobius architekci, Interurban, JSK Architekci, Ingarden & Ewý, Konior Studio, Sztuczne Fiołki, Miasto Moje A W Nim, L.U.C., Filip Springer, Joanna Nowicka, Łukasz Skąpski.

Z kolei na Wydziale Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie będzie prezentowana wystawa najlepszych prac z Dorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA-SARP. - Nagroda to wspólna inicjatywa najważniejszych stowarzyszeń architektonicznych z Polski i Niemiec, jej celem jest promocja współpracy i integracji środowiskowej młodych architektów z Niemiec i Polski - dodają pomysłodawcy festiwalu.

Wystawa przedstawi najlepsze prace dyplomowe studentów architektury z obu krajów. Ekspozycja będzie miała miejsce w Galerii Architektów FORMA na Wydziale Architektury ZUT.

Westival to wiele innych wydarzeń. Zaplanowano też warsztaty dla architektów i studentów, kino westivalowe, grę miejską, maraton młodych pracowni, wycieczki po Szczecinie uwzględniające jego nowe ikony - jak będące w budowie obiekty Filharmonii oraz Muzeum Przełomów. Podczas Westivalu będzie można wziąć udział w bloku wykładowym z udziałem architektów, artystów i teoretyków architektury, którzy będą interpretować temat przewodni i zastanawiać się nad tym, czy istnieją architektury narodowe.
Tegoroczni prelegenci to m.in. Robert Konieczny, Estudio Barozzi Veiga, Filip Springer, Hugon Kowalski czy Katarzyna Krakowiak.

Festiwal odbędzie się w dniach od 25 do 27 października. "Design Alive" jest patronem medialnym wydarzenia.

Więcej: www.westival.pl


Gościem festiwalu będzie Robert Konieczny. fot. Marcin Gola

Zaproszenie na Westival przyjął również Filip Springer. fot. Materiały prasowe

Kuratorami tegorocznej edycji wydarzenia są Marcin Szczelina (z lewej) oraz Tomasz Malkowski. fot. Materiały prasowe