Studenci i ich przestrzeń łazienki

Poznań | JL, RED

10 kwietnia 2013 | Design | Ludzie | Rzeczy | Wydarzenia |

Studenci uczestniczący w Programie Edukacyjno-Projektowym przez kilka miesięcy zmagali się z tematyką łazienki. Efekt ich pracy można było zobaczyć już w czasie Areny Design w Poznaniu. To właśnie tam zaprezentowano po raz pierwszy pięciu projektów mebli łazienkowych oraz dwa zestawy produktów sanitarnych.

Studenci uczestniczący w Programie Edukacyjno-Projektowym przez kilka miesięcy zmagali się z tematyką łazienki. Efekt ich pracy można było zobaczyć już w czasie Areny Design w Poznaniu. To właśnie tam zaprezentowano po raz pierwszy pięciu projektów mebli łazienkowych oraz dwa zestawy produktów sanitarnych.

Powstałe w czasie 12. edycji PE-P projekty zaprezentowano w przestrzeni wystawy Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Plan ekspozycji został zbudowany został w oparciu o układ mieszkania – wyklejony na podłodze symbolicznie wydzielał pięć przestrzeni łazienek w wymiarach 2 na 2 oraz 2 na 3 metry. Aranżacje wzbogacone zostały o oświetlenie z firmy Decoina oraz armaturę Hansgrohe.

Projekty powstałe we współpracy z firmami Krismar, Marmorin, Schattdecor, Pfleiderer, Hettich oraz Forbo, charakteryzują się wyjątkowym podejściem do kreowania przestrzeni. Studenci zbadali istniejące łazienki w swoim otoczeniu i określili główne problemy. Zwykłym użytkownikom łazienek oraz sobie samym zadawali pytanie, co ważne jest w przestrzeni małej łazienki. Priorytetem wybrana została ergonomia oraz tworzenie estetyki stymulującej i łagodzącej codzienność. W programie wzięło udział 15 studentów. Na ekspozycji pojawiło się pięć projektów mebli łazienkowych oraz dwa zestawy produktów sanitarnych. Ich autorzy to: Marta Fibich, Agata Mańczak, Agnieszka Dolska, Wojciech Janicki, Zofia Żadan, Tomasz Ferczykowski, Aleksandra Jakuć, Natalia Zakrzewska, Joanna Lisiecka, Radosław Janowski, Maria Melerowicz i Martyna Pawlak.

Podczas oficjalnego otwarcia prof. Katarzyna Laskowska wraz z asystentką Martą Szczepańską przedstawiła proces projektowy oraz fakty dotyczące PE-Pu. Ważną częścią wydarzenia było spotkanie studentów z partnerami i gośćmi oraz wspólna prezentacja prototypów.

W kolejnych dniach targów odbywała się otwarta, profesjonalna sesja zdjęciowa przyciągająca widzów. Obecni cały czas na wystawie autorzy zdradzali tajniki powstawania projektów, opowiadali o nowych funkcjach i podpowiadali jak zaaranżować przyjazną, komfortową przestrzeń. Zwiedzający mogli także poszerzyć swoją wiedzę na temat projektowania łazienek podczas warsztatów poprowadzonych przez prof. Katarzynę Laskowską. Frekwencja nadzwyczaj wysoka w gości imprezy Meble Polska i Home Decor przyniosła studentom wiele cennych uwag dotyczących projektów oraz kontaktów biznesowych. Pozytywne reakcje zwiedzających dały silny bodziec do dalszych prac nad wdrożeniem projektów do produkcji.

Kolejna odsłona wystawy „Przestrzeń łazienki. Technologie w produkcji masowej” będzie prezentowana w Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie od 11 kwietnia do 26 maja. To kolejna okazja, aby zapoznać się z procesem produkcji mebli, umywalek i wanien, które zapewne za jakiś czas zagoszczą w polskich łazienkach.

Więcej: www.pep.asp.poznan.pl, www.uap.edu.p

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: