STODOŁA SPOTKAŃ

TEKST: JUS, ZDJĘCIA: MATERIAŁY PRASOWE

RYGLICE 18.10.2018

ARCHITEKTURA MIEJSCA

Stodoła spotkań projektu BXBstudio Bogusław Barnaś to obiekt inspirowany tradycyjną polską architekturą drewnianą, prostymi formami domów z bali o konstrukcji zrębowej oraz drewnianymi stodołami. Nawiązuje również do miejscowego spichlerza w Ryglicach – najstarszego tego typu budynku w Małopolsce.

Projekt powstał na zamówienie miasta Ryglice. Kameralna altana, pawilon pełniący funkcję lokalnego miejsca spotkań ma być miejscem organizacji imprez, wspólnego grillowania i biesiadowania przy kominku. Jest to przestrzeń ogólnodostępna, otwarta, korespondująca z otaczającym krajobrazem.

Przestrzeń pawilonu została podzielona na dwie strefy, otwartą oraz pozornie zamkniętą. Całość zadaszono prostym dwuspadowym dachem krytym gontem. Całej przestrzeni dramatyzmu dodają dwa rzędy dynamicznie uformowanych stalowych słupów, które podtrzymują drewnianą konstrukcję dachu. Część otwarta to obszerny taras do którego przynależy kameralny kamienny kominek. Wydzielone pomieszczenie części zamkniętej tworzy zrębowa, ażurowa, współcześnie formowana struktura z elementów litego drewna. Czerpie ona inspiracje z polskiej tradycji budowlanej – zrębowych konstrukcji drewnianych. Jest to forma transparentna, z możliwością otwarcia na przyległy taras dzięki przesuwnym panelom drzwiowym. Jest to bezpośrednie nawiązanie do ażurowych przegród drewnianych budynków gospodarczych, które filtrują i przepuszczają światło.

Projekt: BXBstudio Bogusław Barnaś & MOSS Architektura Krajobrazu
Zespół: Bogusław Barnaś, Agata Lęcznar, Magdalena Kajor
Współpraca: Dominika Ropek
Konstrukcja: Rafał Grzywacz

Więcej na: www.bxbstudio.com