„ŚLĄSKA RZECZ” A NIE DEKORACJA

MM

CIESZYN 19.6.2013

DESIGN LUDZIE RZECZY STYL ŻYCIA WYDARZENIA

Podest pożarniczy, seria publikacji prawniczych oraz projekt modernizacji parku zwycięzcami konkursu Śląska Rzecz 2012. Uroczysta gala połączona z wręczeniem nagród odbyła się w Zamku Cieszyn. Konkurs, w którym są nagradzane produkty, projekty graficzne oraz usługi powstałe w województwie śląskim odbył się już po raz ósmy.

W tym roku eksperci oceniali rekordową ilość: w sumie w trzech kategoriach pojawiło się niemal 80 rozwiązań. Co ważne, o nagrody mogą walczyć jedynie te projekty, które już zostały wdrożone. Najbardziej obleganą kategorią stały się projekty graficzne - w sumie organizatorzy otrzymali aż 41. W kategorii produktowej znalazło się miejsce dla 28 realizacji, natomiast w najmłodszej kategorii - usłudze - pojawiło się 10 zgłoszeń. - Stała się rzecz niezwykła: po 8 latach pracy wykonanej w Zamku Cieszyn w dobrym kierunku zmienia się świadomość projektowa. Wzornictwo zaczyna być postrzegane jako część gospodarki. Cieszy mnie, że mamy coraz mniej przykładów, gdzie wzornictwo bywa postrzegane jedynie jako dekoracja - przyznała prof. Czesława Frejlich, konkursowy juror.

Główną nagrodę w kategorii produkt przyznano podestowi pożarniczemu PMT25D Skyline, wyprodukowanemu przez Inżynierię Samochodów Specjalnych Wawrzaszek z Bielska-Białej. - Projekt podestu pożarniczego charakteryzuje się czytelną ergonomią i wielką dbałością o zapewnienie bezpieczeństwa pracy osób z niego korzystających - uzasadniło swoją decyzję jury. Radości z nagrody nie krył Piotr Wawrzaszek, szef firmy. - Czasy się zmieniają, dziś już wykorzystujemy design w produkcji. Okazuje się, że na rynku liczy się nie tylko jakość produktów, ale również ich wygląd. Nasze produkty sprzedajemy do 40 krajów na świecie i wiemy, że wojsko czy służby ratownicze chcą mieć pojazdy odróżniające się od szarych, monotonnych produktów - przyznał Wawrzaszek.

W najliczniejszej kategorii - projekcie graficznym - bezkonkurencyjna okazała się seria publikacji prawniczych "Przepisy 2012" oraz "Aplikacja radcowska", które ukazały się nakładem Wydawnictwa Od.Nowa Sp. z o.o. z Bielska-Białej. Projekt graficzny publikacji stworzyli Agata Korzeńska i Paweł Krzywda, czyli studio Idee. - Istnieje wiele różnych konkursów, ale ten jest wyjątkowy. Zdobyć Śląską Rzecz, gdy walczyło o nią tyle dobrych projektów, to wielki prestiż - nie ukrywał radości Krzywda. - Możemy sobie tylko życzyć, aby prawo zmieniało się i stawało się tak czytelne i klarowne, jak te publikacje - podsumowała Czesława Frejlich.
Twórcy z Idee cieszyli się także z nagrody Zamku Cieszyn. Otrzymali ją za serię etykiet "A to dobre!", wdrożonych przez Szafran Maciej Szafraniec.

W najmłodszej z kategorii - usłudze - najlepszym okazał się "Mój jest ten kawałek parku…", czyli projekt modernizacji Parku Matejki w Jaworznie, który powstawał przy udziale najmłodszych użytkowników tej miejskiej przestrzeni. Nagrodę otrzymał Urząd Miasta Jaworzno oraz współpracująca z nim MS Design Pracownia Projektowa, czyli Maria Skotnicka i Agnieszka Czachowska.

W tegorocznej edycji "Śląskiej Rzeczy" nagrodę specjalną przyznał także konkursowy partner - Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego. Trafiła do Paged Meble i projektantki Jadwigi Husarskiej za krzesło Bumerango.

Na uroczystej gali pojawili się nie tylko przedsiębiorcy, projektanci czy laureaci poprzednich edycji konkursu. Zaproszenie przyjęła również minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. - Zamek Cieszyn to miejsce szczególne, w powstanie tej instytucji miałam swój wkład, doskonale pamiętam czas gdy rozpoczynaliśmy w 1999 roku prace nad jego powstaniem. Był to jeden z pierwszych, przedakcesyjnych jeszcze projektów. Dziś cieszy mnie, że o designie mówi się w wymiarze codziennej praktyki, nie tylko w kontekście inwestycji z unijnych środków - przyznała minister.

Nagrodzone oraz zakwalifikowane do wystawy projekty można oglądać w Zamku Cieszyn do 28 lipca, potem będą prezentowane w Muzeum Śląskim w Katowicach (2 sierpnia - 1 września)

"Design Alive" był patronem medialnym konkursu.

Andrzej Wiencek z Wydawnictwa Od.Nowa odbiera statuetkę "Śląskiej Rzeczy" z rąk Elżbiety Bieńkowskiej, minister rozwoju regionalnego. fot. Dominik Gajda

W konkursowej kategorii Usługa zwyciężył projekt modernizacji Parku Matejki w Jaworznie. fot. Dominik Gajda

"Rodzinna" fotografia wszystkich laureatów konkursu "Śląska Rzecz 2012". fot. Dominik Gajda

Najlepszym produktem powstałym w województwie śląskim w ubiegłym roku okazał się podest pożarniczy PMT25D Skyline. fot. Dominik Gajda

Nagrodzone oraz zakwalifikowane do wystawy projekty można oglądać w Zamku Cieszyn do 28 lipca. fot. Dominik Gajda