„Śląska Rzecz” a nie dekoracja

Cieszyn | MM

19 czerwca 2013 | Design | Ludzie | Rzeczy | Styl życia | Wydarzenia |

Podest pożarniczy, seria publikacji prawniczych oraz projekt modernizacji parku zwycięzcami konkursu Śląska Rzecz 2012. Uroczysta gala połączona z wręczeniem nagród odbyła się w Zamku Cieszyn. Konkurs, w którym są nagradzane produkty, projekty graficzne oraz usługi powstałe w województwie śląskim odbył się już po raz ósmy.

Podest pożarniczy, seria publikacji prawniczych oraz projekt modernizacji parku zwycięzcami konkursu Śląska Rzecz 2012. Uroczysta gala połączona z wręczeniem nagród odbyła się w Zamku Cieszyn. Konkurs, w którym są nagradzane produkty, projekty graficzne oraz usługi powstałe w województwie śląskim odbył się już po raz ósmy.

W tym roku eksperci oceniali rekordową ilość: w sumie w trzech kategoriach pojawiło się niemal 80 rozwiązań. Co ważne, o nagrody mogą walczyć jedynie te projekty, które już zostały wdrożone. Najbardziej obleganą kategorią stały się projekty graficzne – w sumie organizatorzy otrzymali aż 41. W kategorii produktowej znalazło się miejsce dla 28 realizacji, natomiast w najmłodszej kategorii – usłudze – pojawiło się 10 zgłoszeń. – Stała się rzecz niezwykła: po 8 latach pracy wykonanej w Zamku Cieszyn w dobrym kierunku zmienia się świadomość projektowa. Wzornictwo zaczyna być postrzegane jako część gospodarki. Cieszy mnie, że mamy coraz mniej przykładów, gdzie wzornictwo bywa postrzegane jedynie jako dekoracja – przyznała prof. Czesława Frejlich, konkursowy juror.

Główną nagrodę w kategorii produkt przyznano podestowi pożarniczemu PMT25D Skyline, wyprodukowanemu przez Inżynierię Samochodów Specjalnych Wawrzaszek z Bielska-Białej. – Projekt podestu pożarniczego charakteryzuje się czytelną ergonomią i wielką dbałością o zapewnienie bezpieczeństwa pracy osób z niego korzystających – uzasadniło swoją decyzję jury. Radości z nagrody nie krył Piotr Wawrzaszek, szef firmy. – Czasy się zmieniają, dziś już wykorzystujemy design w produkcji. Okazuje się, że na rynku liczy się nie tylko jakość produktów, ale również ich wygląd. Nasze produkty sprzedajemy do 40 krajów na świecie i wiemy, że wojsko czy służby ratownicze chcą mieć pojazdy odróżniające się od szarych, monotonnych produktów – przyznał Wawrzaszek.

W najliczniejszej kategorii – projekcie graficznym – bezkonkurencyjna okazała się seria publikacji prawniczych „Przepisy 2012” oraz „Aplikacja radcowska”, które ukazały się nakładem Wydawnictwa Od.Nowa Sp. z o.o. z Bielska-Białej. Projekt graficzny publikacji stworzyli Agata Korzeńska i Paweł Krzywda, czyli studio Idee. – Istnieje wiele różnych konkursów, ale ten jest wyjątkowy. Zdobyć Śląską Rzecz, gdy walczyło o nią tyle dobrych projektów, to wielki prestiż – nie ukrywał radości Krzywda. – Możemy sobie tylko życzyć, aby prawo zmieniało się i stawało się tak czytelne i klarowne, jak te publikacje – podsumowała Czesława Frejlich.
Twórcy z Idee cieszyli się także z nagrody Zamku Cieszyn. Otrzymali ją za serię etykiet „A to dobre!”, wdrożonych przez Szafran Maciej Szafraniec.

W najmłodszej z kategorii – usłudze – najlepszym okazał się „Mój jest ten kawałek parku…”, czyli projekt modernizacji Parku Matejki w Jaworznie, który powstawał przy udziale najmłodszych użytkowników tej miejskiej przestrzeni. Nagrodę otrzymał Urząd Miasta Jaworzno oraz współpracująca z nim MS Design Pracownia Projektowa, czyli Maria Skotnicka i Agnieszka Czachowska.

W tegorocznej edycji „Śląskiej Rzeczy” nagrodę specjalną przyznał także konkursowy partner – Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego. Trafiła do Paged Meble i projektantki Jadwigi Husarskiej za krzesło Bumerango.

Na uroczystej gali pojawili się nie tylko przedsiębiorcy, projektanci czy laureaci poprzednich edycji konkursu. Zaproszenie przyjęła również minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. – Zamek Cieszyn to miejsce szczególne, w powstanie tej instytucji miałam swój wkład, doskonale pamiętam czas gdy rozpoczynaliśmy w 1999 roku prace nad jego powstaniem. Był to jeden z pierwszych, przedakcesyjnych jeszcze projektów. Dziś cieszy mnie, że o designie mówi się w wymiarze codziennej praktyki, nie tylko w kontekście inwestycji z unijnych środków – przyznała minister.

Nagrodzone oraz zakwalifikowane do wystawy projekty można oglądać w Zamku Cieszyn do 28 lipca, potem będą prezentowane w Muzeum Śląskim w Katowicach (2 sierpnia – 1 września)

„Design Alive” był patronem medialnym konkursu.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: