RATTAN INACZEJ

TEKST: ANGELIKA OGROCKA, ZDJĘCIA: MATERIAŁY PRASOWE

LIZBONA 4.10.2016

DESIGN RZECZY

Wiktoria Szawiel w swojej kolekcji mebli pokazała własną wersję interpretacji krajobrazu. Stołki, stoliki, wazony powstały dzięki szlifowaniu odlanej w żywicy struktury wiklinowego bądź rattanowego splotu.

Landscapes Within to kolekcja mebli i obiektów, która powstała w wyniku reinterpretacji tradycyjnie pojmowanego krajobrazu. Technologia produkcji wykorzystuje naturalne i sztuczne materiały, żeby stworzyć nową typologię materiału. Poprzez wyszlifowanie odlanej w żywicy struktury wiklinowego lub rattanowego splotu ukazuje się piękno ukrytego wzoru. Wykorzystanie określonych środków wizualnych i technicznych pozwoliło na poetycką materializacje wyglądu i atmosfery słowiańskiego pejzażu.


Wiktoria Szawiel to polska projektantka, urodzona w Mińsku na Białorusi. Studiowała Wzornictwo na ASP w Warszawie, a studia magisterskie ukończyła na Contextual Design w Design Academy Eindhoven w Holandii z nominacją do Gijs Bakker Award i Keep an Eye Grant za swój projekt dyplomowy Landscapes Within. Obecnie mieszka i pracuje w Lizbonie. W swojej praktyce skupia się na projektowaniu przedmiotów i przestrzeni, łącząc badania nad materiałami i technologiami z zagadnieniami kulturowymi.

Meble wykonywane są na zamówienie. Więcej na: www.wiktoriaszawiel.com