Rattan inaczej [zdjęcia]

Znany jako rotan albo rotang. Najczęściej jednak słyszy się nazwę „rattan”. Niemieckie studio Out for Space opracowało nowy sposób przetwarzania rattanu. Z nowego materiału nazwanego karuun wykonali najnowszą kolekcję KC.

Określenie „rattan” charakteryzuje wiele gatunków palm rosnących głównie w lasach deszczowych. Można je spotkać w Azji, Afryce czy Ameryce Łacińskiej. Setki odmian wykorzystuje się jako tradycyjny budulec oraz w przemyśle wikliniarskim, dzięki jego elastycznym właściwościom.

Nieprzetworzona w odpowiedni sposób roślina nie pozwala m.in. na pokrycie farbą. Toteż studio Out for Space wraz z University of Applied Sciences Coburg i Innovationszentrum Lichtenfels opatentowali proces pozwalający wykorzystać w pełni możliwości rattanu. Premiera odbyła się w ubiegłym roku na targach IMM w Kolonii. Po tym sukcesie odpowiedzialni za projekt zostali zaproszeni przez indonezyjskie władze do współpracy. Kraj, w którym eksport rośliny jest największym na świecie, postanowił udoskonalić technikę zaproponowaną przez niemieckie studio. Powstał w ten sposób karuun – materiał zdolny wytrzymać różne warunki atmosferyczne, a także pozwalający na użycie farby. Rattan jest po prostu wypełniany specjalną substancją, która dodatkowo jeszcze go wzmacnia.

Z przetworzonego rattanu wykonano kolekcję KC, której premiera odbyła się na Salone Satellite 2015 w Mediolanie, zdobywając od razu wyróżnienie. Unikalne właściwości karuunu pokazano w pięciu produktach: ławce, zegarku, wieszaku, lampie oraz klockach.

Do wyboru kilka wariantów kolorystycznych, w tym: szary, czerwony, miętowy czy cytrynowy.

Więcej na: www.outforspace.com

Powiązane artykuły: