PRZYTUL POLSKĘ

WARSZAWA 13.11.2019

MIEJSCA WYDARZENIA

W deszczu pierogów, w okularach w kształcie buraczków, w leśnej ciszy, tuląc się do wielkich poduch. Tej jesieni w Centrum Praskim Koneser każdy może przytulić Polskę

„Przytul Polskę” to wystawa dla rodzin, której kuratorkami są: Pola Amber, Joanna Studzińska i Małgosia Żmijska z zespółu „Mamy Projekt”. Ekspozycja w Centrum Praskim Koneser, która potrwa do 8 grudnia podejmuje różne zagadnienia w sposób przyjazny dzieciom, zachęcający je do aktywności i kreatywności. Poprzez działania i zadania dorośli oraz dzieci zapraszani są do rozmowy o ważnych sprawach, takich jak postawa obywatelska, wspólnota czy konstytucja, ale też o tych podstawowych i codziennych, jak kuchnia, język czy przyroda.

Za koncepcję architektoniczną „Przytul Polskę” odpowiadały pracownie: Tym_czasem i bro.Kat. Centralnym punktem wystawy jest miejsce pełne poduch-przytulanek w kształcie Polski o różnych twarzach. Nawet najmłodsi uczestnicy mogą proponować własne zasady, jakie powinny panować w kraju albo zastanawiać się nad tym, czym jest patriotyzm na co dzień przy gigantycznej książce „Kto ty jesteś?”. W części Galeria Sztuki Polskiej będzie można odkryć, jak bardzo łączy nas kultura, bawić się w rozpoznawanie dzieł sztuki słuchając Chopina. Kącik Kibica daje możliwość robienia sobie zabawnych zdjęć z szalikami. W Kuchni Polskiej można bawić się w zgadywanie charakterystycznych zapachów, tworzyć własne kompozycje na niedzielny obiad albo głosować na ulubioną wigilijną zupę. Rodziny staną również przed wyzwaniami lingwistycznymi grając w łamańce językowe i tropiąc polskie regionalizmy.

Kuratorki wystawy: Pola Amber, Joanna Studzińska i Małgosia Żmijska podjęły próbę spojrzenia na Polskę z perspektywy rodziny. Polskość, kultura, język, postawa obywatelska – to sprawy, o których nie zawsze łatwo jest rozmawiać z dorosłymi, a co dopiero z dziećmi. Piękne ilustracje Patriciji Bliuj-Stodulskiej oraz ciekawa aranżacja przestrzeni sprawiają, że goście czują się na wystawie miło i bezpiecznie.

PrzytulPolske_designalive - 1

PrzytulPolske_designalive - 2

PrzytulPolske_designalive - 3

PrzytulPolske_designalive - 4

PrzytulPolske_designalive - 5

PrzytulPolske_designalive - 6

PrzytulPolske_designalive - 7

PrzytulPolske_designalive - 8

PrzytulPolske_designalive - 9

PrzytulPolske_designalive - 10

PrzytulPolske_designalive - 11

PrzytulPolske_designalive - 12

PrzytulPolske_designalive - 13

PrzytulPolske_designalive - 14

PrzytulPolske_designalive - 15

PrzytulPolske_designalive - 16