POLACY OPANUJĄ BERLIN

MAK

BERLIN 29.5.2013

DESIGN LUDZIE RZECZY STYL ŻYCIA WYDARZENIA

Na najważniejszą po Mediolanie i Londynie, europejską festiwalową imprezę wybiera się w tym roku bardzo silna polska reprezentacja. Na DMY International Design Festivalu w stolicy Niemiec zaprezentują się zarówno projektanci, jak i firmy, szkoły, organizacje czy centra designu. My z kolei zapraszamy na kolejną odsłonę Design Alive Awards Exhibition and Talks on Tour czyli wystawę i cykl spotkań z polskimi projektantami.

Berlińskie wydarzenie jest znakomitą platformą dla profesjonalistów, gdzie mogą wymienić nie tylko doświadczenia, ale także najnowsze idee czy pomysły. DMY od dawna słynie jako miejsce, gdzie pojawiają się nowe trendy, koncepcje, eksperymentalne rozwiązania, wiele prototypów i dopiero wdrażanych produktów. Choć ogromne znaczenie mają co roku wystawy, to jednak Berlin oferuje mnóstwo innych możliwości - sympozja, rozmowy z twórcami, warsztaty na temat współczesnego dizajnu i nowych trendów oraz spotkania networkingowe.

W sumie na DMY odbywa się ok. 50 wystaw towarzyszących, a samą wystawę główną odwiedza ok. 30 tys. gości. W sumie na festiwalu pojawia się ponad 700 wystawców z ponad 30 krajów. Całe wydarzenie odbywa się na terenie dawnego lotniska berlińskiego Tempelhof, gdzie do dyspozycji uczestników pozostaje 14.000 metrów kwadratowych powierzchni.

W sposób szczególny na tegorocznej edycji swoją obecność zaznaczą twórcy z naszego kraju. - Inicjatywa Polish Design Focus ma na celu promocję polskiego wzornictwa przemysłowego i Polski jako kraju innowacyjnego, z dynamicznie rozwijającą się branżą kreatywną. Dzięki staraniom Instytutu Polskiego w Berlinie, Polska została zaproszona do organizacji fokusu podczas jedenastej edycji festiwalu - przyznają jego organizatorzy. Prezentacja Polaków to zarazem piąta odslona tzw. focus country, wcześniej pojawiali się na niej przedstawiciele Holandii (2009), Szwajcarii (2010), Finlandii (2011) i Chin (2012).

W polskiej wystawie udział wezmą projektanci i grupy projektowe, m.in. Robert Pludra, Monika Elikowska-Opala, Wojciech Opala, Nikodem Szpunar, Katarzyna Borkowska, Tomasz Pydo, Bartek Mejor, Przemek Ostaszewski, Alicja Patanowska, Małgorzata Żółkiewska, Jan Lutyk, Ola Mirecka, Bartosz Mucha, Beza Projekt, Knockoutdesign, Paweł Grobelny, Tabanda, Paweł Jasiewicz, Zieta Prozessdesign, Malafor, Trzymyszy, Vzór czy Monomoka. Będą obecne także szkoły (Akademie Sztuk Pięknych z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Wrocławia oraz Łodzi, School of Form z Poznania oraz Zamek Cieszyn z prezentacją Graduation Projects) oraz producenci (ProfiM, Noti, Balma, Meble VOX, Marmorin, LUG lighting oraz Iker). Nie zabraknie również instytucji i organizacji z wystawami tematycznymi (Gdynia Design Center , Łódź Design Festival - Must Have, Design Alive Awards, City of Warsaw, Design Silesia, Digital Craft.

Nasza redakcja zaprezentuje Design Alive Awards Exhibition and Talks on Tour.

Festiwal odbędzie się w Berlinie w dniach 5-9 czerwca.

Więcej: www.dmy-berlin.com, www.polnischekultur.de

Inicjatywa Polish Design Focus ma na celu promocję polskiego wzornictwa przemysłowego i Polski jako kraju innowacyjnego. fot. ARC

Nasza redakcja przyjedzie do Berlina z projektem Design Alive Awards Exhibition and Talks on Tour. fot. Wojciech Trzcionka

Na DMY zjedzie czołówka polskiego designu. A zespół „Design Alive" będzie obecny z wystawą Design Alive Awards, spotkaniami oraz magazynem „Design Alive - collector's edition” w nowej odsłonie.