PIĄTKA FINALISTÓW MIES VAN DER ROHE AWARD. NIESTETY NIE MA POLAKÓW…

MM


BARCELONA 11.2.2013

ARCHITEKTURA LUDZIE MIEJSCA WYDARZENIA

Jurorzy najważniejszego europejskiego konkursu architektonicznego ogłosili listę pięciu finalistów. Spośród nich wyłonią najlepszy obiekt powstały na przestrzeni ostatnich dwóch latach. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w czerwcu.

Nagrodę imienia Miesa van der Rohe przyznaje się w cyklu dwuletnim, trwa właśnie jej 13. edycja. Po raz pierwszy najlepsze europejskie budynki nagrodzono w 1987 roku. Konkurs organizuje Fundacja im. Miesa van der Rohe oraz Parlament Europejski wraz z Komisją Europejską.

Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 60 tys. euro oraz statuetkę przedstawiającą budynek Pawilonu Niemieckiego z Wystawy Światowej w 1929 roku, który stworzył Mies van der Rohe.

O tym, która realizacja jest najlepsza oraz kto otrzyma honorową nagrodę dla młodego architekta, będzie wiadomo już w maju. Laureaci nagrody odbiorą 6 czerwca w Barcelonie.

Patron nagrody, Ludwig Mies van der Rohe był znakomitym architektem niemieckim, jednym z twórców tzw. stylu międzynarodowego. Jego najsłynniejsze realizacje to m.in. Pawilon na Wystawę Światową w 1929 roku w Barcelonie, na Willa Tugendhatów w Brnie, Seagram Building w Nowym Jorku czy Neue Nationalgalerie w Berlinie.

Do tegorocznej edycji nagrody było nominowanych aż 335 realizacji powstałych w 37 europejskich krajach. To spośród nich jurorzy wyłonili finałową piątkę. O nagrodę powalczą: City Hall (Ratusz) w belgijskim Gent projekt: Robbrecht en Daem architecten; Marie-José Van Hee (architecten), park miejski Superkilen w Kopenhadze (projekt: BIG Bjarke Ingels Group; Topotek1; Superflex), Harpa - Reykjavik Concert Hall & Conference Centre (sala koncertowa i centrum konferencyjne) w Rejkiawiku (projekt: Batteríid architects; Henning Larsen Architects; Studio Olafur Eliasson), House for Elderly People (Dom spokojnej starości) w Alcácer do Sal w Portugalii (projekt: Aires Mateus Arquitectos) oraz Metropol Parasol w Sewilli (projekt: J. Mayer H.)

W tym roku do nagrody było nominowanych 15 realizacji z Polski. Niestety podobnie, jak i w poprzednich edycjach żadna z nich nie trafiła do wąskiego grona finalistów. A tegoroczne polskie nominacje to: Muzeum Armii Krajowej w Krakowie (Air Jurkowscy-architekci sp. z o.o.), Sąd Rejonowy i Prokuratura Rejonowa w Radzyniu Podlaskim (projekt: ARCHISTUDIO Studniarek + Pilinkiewicz), Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu (projekt: CH+ ARCHITEKCI), MOCAK - Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (projekt: Claudio Nardi Architects), Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach (projekt: HS99), 19. dzielnica w Warszawie (projekt: JEMS Architekci), dom mody Vitkac w Warszawie (projekt: Kuryłowicz & Associates), Centrum Edukacji Artystycznej Artpunkt w Opolu (projekt: M. i A. Domicz - Pracownia Architektury), Zintegrowany węzeł przesiadkowy Wrocław-Maślice (projekt: Maćków - Pracownia Projektowa), Centrum Geoedukacji w Kielcach (projekt: PALK Architekci sp. z o.o.), Dom Autorodzinny (projekt: Robert Konieczny - KWK Promes), modernizacja Dworca Centralnego w Warszawie (projekt: Towarzystwo Projektowe SC), Muzeum Miejsce Pamięci w Palmirach (projekt: WXCA sp. z o.o.), Osiedle Słoneczne Tarasy w Lanckoronie (projekt: JEMS Architekci) oraz Centrum Nauki Kopernik w Warszawie (projekt: RAR2 Laboratorium Architektury).

Więcej: www.miesarch.com

Park miejski Superkilen w Kopenhadze. fot. Superflex

City Hall w belgijskim Gent. fot. Marc de Blieck

Harpa - Reykjavik Concert Hall & Conference Centre. fot. Nic Lehoux

Dom spokojnej starości w Alcácer do Sal w Portugalii. fot. FG+SG

Metropol Parasol w Sewilli. fot. David Franck