PATYCZAKI, CZYLI NIESKOŃCZONOŚĆ MOŻLIWOŚCI

TEKST: ŁUKASZ POTOCKI, ZDJĘCIA: PRZEMYSŁAW SEJWA/STUDIO WASABI

BIAŁYSTOK 4.2.2015

DESIGN RZECZY

Patyczaki, czyli zestawy elementów do tworzenia mebli, to projekt inspirowany podlaską tożsamością regionalną. Źródłem poszukiwań były tradycyjne narzędzia i sprzęty używane dawniej w gospodarstwach domowych.

Patyczaki zaprojektował Jan Godlewski (rocznik 1985), absolwent Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Architektury Wnętrz na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej.  Zestaw elementów do tworzenia mebli, sprzętów, instalacji, powstał w ramach projektu stypendialnego "W rzeczy samej". Dzięki prostej i uniwersalnej konstrukcji Patyczaki dają możliwość tworzenia nieskończonej ilości struktur. Przykładów możliwości projektu jest pięć mebli: stolik, regał, lampa, fotel, wieszak.

Projekt jest inspirowany podlaską tożsamością regionalną. Źródłem poszukiwań są tradycyjne narzędzia i sprzęty używane dawniej w gospodarstwach domowych. Dzięki prostym, ale przemyślanym rozwiązaniom udawało się wiele lat temu tworzyć funkcjonalne sprzęty. Brak narzędzi i technologii powodował, że rzemieślnicy wykorzystywali w swoich wyrobach podstawowe prawa fizyki i zależności takie jak masa, tarcie materiałów, grawitacja, klinowanie się elementów, dźwignie. To próba nawiązania do tamtej tradycji poprzez wykorzystanie podstawowych elementów i właściwości materiałów.

Projekt jest inspirowany również przez osobiste doświadczenia projektanta - jest poszukiwaniem jak najbardziej uniwersalnego modułu, który będzie mógł być przydatny w jak największej ilości sytuacji.

W obiektach zostało użyte drewno jesionowe. Elementy mocujące są wykonano z duraluminium.

Więcej na: www.jangodlewski.com