ORGANICZNE MEBLE MOGĄ BUDZIĆ OBRZYDZENIE

MAC

9.11.2011

RZECZY

Izraelska projektantka Ayala Serfaty prezentuje kilkanaście swoich nowych obiektów w nowojorskiej Cristina Grajales Gallery. Jej nowa kolekcja to rzeźbiarskie w charakterze meble i elementy oświetlenia. Jednych zachwycają, u innych budzą obrzydzenie.

Swoje meble wykonuje ręcznie, częściowo są tapicerowane, w większości jednak wykonywane z jedwabiu, lnu oraz wełny. Projektantka nakłada poszczególne elementy materiałowe w ten sposób, aby je różnicować i zarazem aby przypominały swoim wyglądem zmurszałe kamienie, skały lub pnie drzew. To raczej propozycja dla bardziej wysmakowanych w takich eksperymentach odbiorców. U wielu z nas, na pierwszy rzut oka, meble mogą budzić obrzydzenie, odrzucać. Z dala wyglądają bowiem jak zepsute, pokryte pleśnią czy innymi grzybami.

Ayala Serfaty to absolwentka Bezalel Academy of Art and Design w Jerozolimie oraz Middlesex Polytechnic. W swoich meblach starała się w nawiązywać do starożytnych odniesień i używanych wówczas materiałów, łącząc je zarazem z nowoczesnym wzornictwem. Swobodnie operując różnymi materiałami i ich zestawieniami stara się również wpływać na emocje widza. Przede wszystkim widza, ponieważ kolekcja 16 nowych przedmiotów na razie żyje w rytmie galeryjnym.

Wiele prac projektantki, która bada możliwości materiałów oraz poszukuje granic pomiędzy sztuką a projektowaniem, można oglądać w galeriach na całym świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Holandii czy Wielkiej Brytanii. Od ponad 8 lat prowadzi firmę Aqua Creations, dla której projektuje m.in. oświetlenie.

Wystawę "In Vein" w nowojorskiej Cristina Grajales Gallery można oglądać do 23 grudnia.

Więcej: www.cristinagrajalesinc.com i www.aquagallery.com

W nowojorskiej Cristina Grajales Gallery trwa wystawa prac Ayali Serfaty. fot. Materiały prasowe

Ayala Serfaty w swoich projektach nawiązuje do starożytności. fot. Materiały prasowe

Wystawę "In Vein" można oglądać do 23 grudnia. fot. Materiały prasowe